• Łączna wartość nowych inwestycji pozyskanych od początku tego roku przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE) to ok. 800 mln zł
  • Największą inwestycję w strefie planuje Magneti Marelli należaca do FCA
  • Włosi planują utrzymać istniejące miejsca pracy i zatrudnić ok. 61 nowych pracowników

"Zatrudnienie w zakładach w Sosnowcu i Bielsku-Białej znajdzie 61 nowych pracowników, a ponad 3 tys. miejsc pracy zostanie utrzymane" – poinformował prezes KSSE Janusz Michałek, cytowany w piątkowym komunikacie prasowym.

Magneti Marelli rozpoczęła w Polsce działalność w 1992 r., po przejęciu zakładów komponentów samochodowych od dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Obecnie prowadzi w Polsce produkcję w pięciu zakładach, w których zatrudnia ok. 3 tys. pracowników. W Bielsku-Białej wytwarzane są zawieszenia i amortyzatory, a w czterech zakładach w Sosnowcu oświetlenie samochodowe, układy wydechowe, systemy zasilania paliwem, zbiorniki, deski rozdzielcze i zderzaki.

W ostatnim czasie zarząd KSSE wydał Magneti Marelli trzy nowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w strefie. Inwestor planuje zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu w Sosnowcu poprzez zakup środków do produkcji tylnych lamp do samochodów. Firma zainwestuje tam 200 mln zł w modernizację hali produkcyjnej oraz modernizację lub budowę powierzchni magazynowych i biurowych.

W ramach nowej inwestycji elementy oświetlenia samochodowego będą produkowane przy użyciu nowoczesnych technologii, z zastosowaniem nowatorskiego systemu zarządzania produkcją Industry 4.0. Do 2022 r. firma ma zatrudnić co najmniej 41 nowych pracowników, a do 2026 r. utrzyma ponad 1,6 tys. istniejących miejsc pracy.

Kolejne dwa projekty będą realizowane w Bielsku-Białej, gdzie działa Magneti Marelli Suspension Bielsko. Przy ich realizacji zatrudnienie znajdzie co najmniej 20 nowych pracowników, a ponad 760 zachowa dotychczasowe miejsca pracy. Firma będzie produkować inteligentne amortyzatory do samochodów oraz nowoczesne komponenty zawieszeń dla przedniej i tylnej osi pojazdów.

Na modernizację i powiększenie bielskiej infrastruktury przemysłowej do produkcji "inteligentnych" amortyzatorów, umożliwiających adaptacyjne reagowanie na zdarzenia w trakcie ruchu pojazdu, Magneti Marelli przeznaczy co najmniej 60 mln zł do 2023 r. Rozwiązanie to było dotychczas dostępne tylko w samochodach klasy Premium - dzięki wprowadzeniu w pełni automatycznej linii produkcyjnej będzie można zastosować je powszechnie.

Natomiast w produkcję nowoczesnych komponentów zawieszeń, produkowanych z wykorzystaniem technologii poprawiających bezpieczeństwo pasażerów i kierowców samochodów, firma zainwestuje 106 mln zł do 2023 r. Produkty te będą wytwarzane w procesach produkcyjnych wykorzystujących zaawansowane rozwiązania odzyskiwania ciepła, energii, separowania i powtórnego wykorzystania materiałów pomocniczych.

Magneti Marelli to kolejny inwestor, który w ostatnim czasie zdecydował się na realizację nowych projektów na terenie KSSE. W czwartek strefa informowała o nowych inwestycjach firm Tenglong Polska i Aweco Polska Appliance, dzięki którym w Tychach i Bieruniu powstanie blisko 40 nowych miejsc pracy.

Innym nowym inwestorem w terenie KSSE, o którym informowali przed kilkoma dniami przedstawiciele samorządu Zabrza, jest firma z tureckim kapitałem Ulus Metal, która wybuduje w tym mieście halę przemysłową do produkcji części z blachy oraz świadczenia rozmaitych usług dla przemysłu motoryzacyjnego. Spółka do końca 2021 r. zainwestuje ponad 43,6 mln zł i ma zatrudnić łącznie ok. 80 pracowników.

Łączna wartość nowych inwestycji pozyskanych od początku tego roku przez KSSE to ok. 800 mln zł. Oznacza to utrzymanie dobrego tempa rozwoju, po rekordowym dla strefy 2017 r. Nowe inwestycje w Częstochowie, Gliwicach, Sosnowcu, Zawierciu, Tychach i gminie Radziechowy-Wieprz zrealizują m.in. Żywiec–Zdrój, Tenneco Automotive, ZF TRW, Pol-Technology, BMZ Poland, AXA Stenman Poland oraz firmy Rosa i Linmot. Powstanie kilkaset nowych miejsc pracy, a kilka tysięcy istniejących miejsc pracy będzie utrzymanych.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to największa tego typu strefa w Polsce pod względem wielkości pozyskanych inwestycji. Działa tu ponad 300 krajowych i międzynarodowych firm, które zainwestowały prawie 31 mld zł i stworzyły ponad 70 tys. miejsc pracy.

W ub. roku KSSE osiągnęła najlepszy w swojej historii wynik, pozyskując 58 nowych projektów o rekordowej dla strefy wartości ponad 3,4 mld zł. Dzięki pozyskanym w 2017 r. inwestycjom powstanie ponad 2 tys. miejsc pracy, a przedsiębiorcy utrzymają ponad 14 tys. istniejących.