Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, w prawie jazdy kryją się pewne kody, które mogą dla wielu wydawać się zagadką. Każdy z nich jednak swoje znaczenie i podczas kontroli drogowej może stać się cenną wskazówką dla policjantów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Ukryte w rubryce nr 12 kody odnoszą się do kwestii zdrowotnych kierowcy. Lista takich kodów jest jednak niezwykle długa. Możemy znaleźć na niej m.in. zalecenia dla osób niedosłyszących lub osób z niepełnosprawnościami. Niekiedy kody te dotyczą także wymaganych modyfikacji samego pojazdu.

Co oznaczają kody 01.01, 01.02 i 01.06?

Do najpopularniejszych kodów widniejących w polskich prawach jazdy należą te związana z wymaganą ochroną lub korektą wzroku. Dotyczą one osób mających kłopoty ze wzrokiem. Jednak i one mają kilka wariantów.

  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewki kontaktowe,
  • 01.03 – szkła ochronne,
  • 01.04 – szkło matowe,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary bądź soczewki.

Jeśli zatem w naszym prawie jazdy widnieje kod 01.01, oznacza to, że wsiadając za kierownicę, jesteśmy zobowiązani do jazdy w okularach korekcyjnych, jeśli zaś jest to kod 01.02, wówczas jesteśmy zobowiązani do jazdy w soczewkach kontaktowych.

Problem pojawia się jednak w momencie, gdy pomimo wpisanego kodu 01.01 prowadzimy pojazd w soczewkach kontaktowych. Wówczas grozi nam mandat. Analogicznie, w przypadku kodu 01.02 i używania okularów zamiast soczewek także narażamy się na karę.

Aby uniknąć mandatu za błędne używanie środków korekcyjnych, podczas badań lekarskich warto poinformować okulistę o preferencjach dotyczących korekcji wzroku. Kod 01.06 pozostawia bowiem kierowcy możliwość samodzielnego wyboru między okularami a soczewkami. Dzięki temu możemy zmieniać środki korekcyjne w zależności od potrzeb i warunków.