Gdy policjanci z drogówki w Szczytnie zatrzymywali do kontroli Volkswagena, nic nie wróżyło, że kierujący nim 24-latek będzie musiał stanąć przed sądem. Ale już w trakcie kontrolowania pojazdu i kierowcy, mundurowi przezornie sprawdzili prawo jazdy mężczyzny. Wtedy okazało się, że ten tak na dobrą sprawę powinien zostać potraktowany tak, jakby prowadził samochód, nie mając do tego wymaganych uprawnień.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

W dokumentach widniał specjalny kod

W trakcie kontroli funkcjonariusze zorientowali się, że kierowca posiadał ograniczenie oznaczone kodem 01.01. Takie ograniczenie pojawia się u osób, które w trakcie prowadzenia pojazdu muszą mieć okulary. Zatrzymany 24-latek ich nie miał, dlatego teraz, w związku z popełnionym wykroczeniem, stanie przed sądem.

Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem bez wymaganych okularów traktowane jest jak jazda bez uprawnień. A to oznacza, że osoba, która popełni to wykroczenie, naraża się na grzywnę nie niższą niż 1,5 tys. zł, karę aresztu lub ograniczenia wolności. Co więcej, w tej sytuacji policja ma prawo zatrzymać uprawnienia.

Prawo jazdy prawdę ci powie

Wbrew pozorom, nie da się wytłumaczyć faktu prowadzenia pojazdu bez wymaganych okularów. Wystarczy bowiem spojrzeć do rubryki 12 znajdującej się na rewersie prawa jazdy, aby mieć pewność, czy mamy jakieś ograniczenia w korzystaniu z uprawnień. W przypadku wymaganej korekty lub ochrony wzroku kluczowe są kody oznaczone symbolem 01:

  • 01.01 – okulary;
  • 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e);
  • 01.03 – okulary ochronne;
  • 01.04 – szkła przyciemnione;
  • 01.05 – przepaska na oko;
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

Jest jeszcze jeden aspekt, który w analogicznym przypadku obciąży kierowcę. Kod 01 jest następstwem wydania orzeczenia lekarskiego. A trudno wyobrazić sobie sytuację, w której kierowca uzyskuje orzeczenie lekarskie i o nim nie wie.