Sukces modelu CLS zainspirował projektantów Mercedesa do stworzenia mniejszego odpowiednika. Wiosną br. prezentowaliśmy zdjęcia koncepcyjnego modelu CLA. Charyzmatyczne czterodrzwiowe coupe przykuło naszą uwagę i z niecierpliwością czekamy na premierę. Kiedy dokładnie nastąpi? Mercedes zdradził tylko tyle, że w 2013 roku. Podzielił się jednak inną informacją: Mercedesa CLA będzie można wyposażyć w nowoczesny napęd na cztery koła 4MATIC, który zadebiutuje na rynku wraz z CLA.

Jak działa nowy 4MATIC

Inteligenty napęd 4MATIC będzie zintegrowany z 7-stopniową dwusprzęgłową skrzynią biegów 7G-DCT. Moment obrotowy będzie przenoszony głównie na koła przednie. Tylna oś będzie wspomagać przód, gdy system wykryje różnicę w prędkości obrotowej kół obu osi. Wówczas w kilka milisekund pompa wytworzy ciśnienie, załączy elektrohydrauliczne sprzęgło umieszczone w tylnym dyferencjalne, złączy wały i wyrówna moment obrotowy pomiędzy przednią i tylną osią napędową. Cały proces będzie kontrolować system ESP.

Mercedes chwali się hasłem, że nowy 4MATIC będzie uruchamiał się „tak często jak potrzeba i tak rzadko jak to możliwe”. Ma nie przeszkadzać w jeździe i ingerować, gdy nie potrzeba. W razie jazdy na wprost lub po niewielkich łukach, moment obrotowy będzie przenoszony wyłącznie na koła przednie co ograniczy spalanie.

Mercedes CLA: nowy napęd 4MATIC Foto: Auto Świat
Mercedes CLA: nowy napęd 4MATIC

W jakich modelach pojawi się nowy 4MATIC?

Nowy napęd na cztery koła 4MATIC zadebiutuje na rynku w 2013 wraz z premierą modelu CLA. Pierwszym produkcyjnym samochodem Mercedesa będzie ekstremalna odmiana CLA 45 AMG. Zostały przeprowadzone już testy zimowe i na mokrej nawierzchni.

Docelowo nowy 4MATIC zastąpi obecną generację napędu w modelach klasy C-, E-, S-, CLS, CL- oraz w nieznacznie zmodernizowanej wersji do Mercedesów klasy GLK-, M-, GL- i G.

Mercedes CLA: nowy napęd 4MATIC Foto: Auto Świat
Mercedes CLA: nowy napęd 4MATIC

Kuba Giermaziak testuje Mercedesa C Coupe AMG Black Series