• Dzieci coraz częściej dostają quady w prezencie na urodziny albo pierwszą komunię świętą
  • Według prawa na najmniejszego quada można wsiąść dopiero w wieku 14 lat i to po zdobyciu odpowiednich uprawnień
  • Wyjaśniamy, którą kategorię prawa jazdy trzeba dziś posiadać do prowadzenia czterokołowców

Quad i motorower to coraz bardziej popularne pojazdy, jednak ich zakup wymaga przemyślenia. Rodzice nie zdają sobie często sprawy, jak duże zagrożenie mogą nieść ze sobą takie pojazdy. Wydaje się im, że do wypadków z udziałem quadów dochodzi rzadko. Prawda jest taka, że nie wiemy o wielu z nich, gdyż dochodzi do nich poza drogami publicznymi. Tak więc, w przekonaniu większości użytkowników dróg, są to pojazdy w miarę bezpieczne, które nie wymagają specjalnych umiejętności. Nic bardziej mylnego.

Przekonał się wczoraj o tym 17-letni kierowca quada, który w Przybiernowie (woj. zachodniopomorskie) wiózł 11-letniego pasażera. Chcąc uniknąć policyjnej kontroli, 17-latek podjął próbę ucieczki. W pewnym momencie stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w ogrodzenie posesji. Zarówno on, jak i jego pasażer z obrażeniami ciała trafili do szpitala.

Uprawnienia na quada

W tej chwili większość użytkowników eksploatuje quady poza drogami publicznymi. Kodeks drogowy zasadniczo nie odnosi się do ruchu na takich drogach. Jest tam jednak zapis, że jeśli „jest to konieczne do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa” również poza drogami publicznymi trzeba się do niego stosować. Policjant ma więc prawo zatrzymać dziecko jadące polem.

Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia quada? Wszystko zależy od tego, jak udało się go kiedyś zarejestrować. Jeśli w dokumentach jest zarejestrowany, jako motorower, wystarczy kategoria AM lub dowód osobisty (dotyczy osób, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 rokiem). Jeśli jako pojazd samochodowy – potrzeba prawa jazdy kat. B1 lub B.

Według prawa drogowego quad to czterokołowiec dzielący się na: lekki i zwykły. Do pierwszej kategorii należą najmniejsze pojazdy o masie całkowitej nieprzekraczającej 350 kg i osiągające co najwyżej prędkość 45 km/h oraz pojemności silnika do 50 ccm3. W tym przypadku prawo jazdy kategorii AM). Z kolei czterokołowiec zwykły to pozostałe quady oraz pojazdy samochodowe o masie własnej przekraczającej 400 kg (przewóz osób) lub 550 kg (przewóz rzeczy) – kategoria prawa jazdy B1 lub B.

Kategorię AM można uzyskać, mając skończone 14 lat. Warto pamiętać, że ci, którzy ukończyli 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. choć nadal mogą prowadzić motorowery bez kategorii AM, to już lekkich quadów – nie. Dlatego na rynku tak bardzo cenione są quady zarejestrowane właśnie, jako motorowery. Jednak wydziały komunikacji są już wyczulone na takie pojazdy i często odsyłają je na dodatkowe badania techniczne, które mają stwierdzić, czy dany quad rzeczywiście podlega pod kategorię motoroweru.

Quad nie jest motorowerem

Dziś kolejni właściciele quadów zarejestrowanych przed paru laty jako motorowery mają już problemy z ich rejestracją. Przekonał się o tym mieszkaniec Gliwic, który przez kilka miesięcy walczył o rejestrację quada jako motoroweru, podobnie jak udało się to poprzedniemu właścicielowi. Jego batalia zakończyła się klęską.

Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że czterokołowy pojazd nie może być rejestrowany, jako motorower. Stwierdził również, że nie można tolerować fikcji prawnej, służącej omijaniu przepisów dotyczących konieczności posiadania uprawnień do kierowania quadami.

Co prawda wyrok jest nieprawomocny, przysługuje od niego jeszcze skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale wszystko wskazuje, że wyrok może zostać podtrzymany.