• Choć w III kwartale 2018 r. najwięcej za ubezpieczenie OC kolejny już raz płacili młodzi kierowcy, to obniżka cen w ich przypadku była największa spośród wszystkich grup wiekowych
  • Kierowcy do 25. roku życia płacili blisko o 15 proc. mniej za polisę niż przed rokiem

Na początek dobra wiadomość – polisy OC nadal tanieją. Trzeci kwartał 2018 r. to kolejny okres, w którym składki obowiązkowego ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej zmalały. Obniżki cen dotyczyły kierowców w każdym wieku. Według najnowszego raportu porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl, najwięcej zyskali kierowcy młodzi.

Najwyższe ceny i największe obniżki

Ubezpieczyciele od lat najwyższe ceny OC oferują młodym kierowcom. Nie inaczej było w III kwartale 2018 r. Osoby w grupie wiekowej 18-25 lat płaciły za polisę 1709 zł, czyli aż 133 proc. więcej od średniej ceny w kraju. Jednocześnie to właśnie w przypadku tych kierowców odnotowany został największy spadek cen w porównaniu z rokiem poprzednim – aż 14,6 proc.– wynika z danych rankomat.pl.

Na najniższe ceny mogli liczyć najbardziej doświadczeni kierowcy, po 55. roku życia. Obniżki dla tej grupy nie były jednak największe (-10 proc.). Kierowcy z pozostałych grup wiekowych również płacili za OC mniej niż przed rokiem.

Masz męża/żonę? Zapłacisz najmniej

Cena OC a stan cywilny
Cena OC a stan cywilny

W III kwartale 2018 r. na najniższe ceny OC mogły liczyć osoby w związkach małżeńskich (649 zł). Obniżka w ich przypadku była jednak najniższa i wyniosła -9,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Choć najwięcej za polisę płacili kawalerowie i panny, to właśnie w ich przypadku odnotowany został największy spadek cen (-16,1 proc.).