Rozpocznij quiz
Czy sygnał zielonej strzałki skierowanej w lewo wyświetlany na takim sygnalizatorze pozwala na zawracanie?
Poprawna odpowiedź: Tak, ale pod warunkiem zatrzymania się przed sygnalizatorem, nawet jeśli w zasięgu wzroku nie ma innych uczestników ruchu.
A oto, co na ten temat mówią przepisy: "1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3. 2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23. 3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom."
W sytuacji jak na rysunku, gdy nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów, a dozwolona na jezdni prędkość to 40 km/h, rowerzysta:
Poprawna odpowiedź: Jedzie poprawnie
Korzystanie z pasa dla autobusów przez kierujących rowerami, o ile znaki nie wskazują inaczej, jest zabronione. Chodnik, co do zasady, przeznaczony jest dla pieszych. Droga dla pieszych jest dostępna dla rowerzystów jedynie w szczególnych sytuacjach, m.in. wtedy, gdy dozwolona prędkość na jezdni jest wyższa niż 50 km/h. Pokazana na rysunku sytuacja jest bardzo specyficzna, jednak istnieje w rzeczywistości – m.in. na moście Poniatowskiego w Warszawie. W takich warunkach, choć nie jest to komfortowe dla nikogo, rowerzyści powinni poruszać się tak, jak to pokazano na rysunku.
Ograniczenie prędkości wyrażone znakiem w sytuacji jak na rysunku obowiązuje:
Poprawna odpowiedź: Na terenie całej miejscowości
Przepis mówi: "Znak zakazu (a znak B-33 "ograniczenie prędkości" jest znakiem zakazu – red.) umieszczony pod znakiem E-17a (zielona tabliczka "miejscowość" – red.) oznacza, że zakaz obowiązuje na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem." W sytuacji pokazanej na rysunku znak mówiący o końcu obszaru zabudowanego nie odwołuje zatem ograniczenia prędkości. Kilka lat temu, gdy straże gminne miały prawo korzystać z fotoradarów, tego typu oznakowanie bardzo często "współpracowało" z mobilnymi fotoradarami straży, nawet jeśli nie do końca było to uzasadnione bezpieczeństwem ruchu. Trwało to aż do odebrania strażom gminnym kompetencji polegających na pomiarach prędkości pojazdów.
Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie:
Poprawna odpowiedź: jest dozwolone
W Polsce wyprzedzanie na autostradzie z prawej strony jest dozwolone. Nie ma w każdym razie takiego zakazu, a możliwość wyprzedzania z prawej strony wynika z następującego przepisu: "Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu (...) 1) na jezdni jednokierunkowej; 2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku." Autostrada, co do zasady, składa się z wyraźnie oddzielonych od siebie jezdni jednokierunkowych. Nie ma zatem przeciwwskazań formalnych do wyprzedzania z prawej, choć warto tego unikać, ponieważ uparta jazda lewym pasem, gdy prawy pas jest wolny, świadczy o rozkojarzeniu kierowcy. Jadący lewym pasem wyprzedzany z prawej może się przestraszyć i wykonać niebezpieczny dla siebie i innych manewr.
Znak "koniec zakazów" odwołuje wyrażone znakami:
Poprawna odpowiedź: zakaz zawracania, ograniczenie prędkości
Wbrew pozorom znak "koniec zakazów" nie odwołuje wszystkich zakazów, a jedynie wybrane. Przepis mówi: "Znak B-42 <koniec zakazów> oznacza odwołanie zakazów wyrażonych znakami: B-23, B-25, B-26, B-29 i B-33." Co się kryje pod wymienionymi kodami znaków? B-23 – "zakaz zawracania”; B-25 – "zakaz wyprzedzania”; B-26 – "zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe”; B-29 – "zakaz używania sygnałów dźwiękowych”; B-33 – "ograniczenie prędkości”;
Znak "zakaz zawracania" zabrania:
Poprawna odpowiedź: wyłącznie zawracania do najbliższego skrzyżowania włącznie.
Przepis mówi: "Znak B-23 „zakaz zawracania” zabrania kierującym zawracania do najbliższego skrzyżowania włącznie". Nic więcej. Natomiast znak "zakaz skrę†u w lewo" oznacza także zakaz zawracania.
W sytuacji na rysunku pierwszeństwo ma:
Poprawna odpowiedź: Pojazd oznaczony numerem 2
"Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać (...) oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony."
W sytuacji przedstawionej na rysunku pojazdy 1, 2 i 3 zaparkowane są przy prawej krawędzi jezdni:
Poprawna odpowiedź: niezgodnie z przepisami
Auta są zaparkowane niepoprawnie – stoją za znakiem zakazu zatrzymywania się. Znak "koniec zakazów" nie odwołuje zakazu zatrzymywania się.
Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego:
Poprawna odpowiedź: jest dozwolone poza obszarem zabudowanym
Jeden z przepisów Prawa o ruchu drogowym mówi: "Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym". Nie ma natomiast zakazu wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych poza obszarem zabudowanym.
W strefie zamieszkania (wybierz prawdziwe zdanie):
Poprawna odpowiedź: Kierujący hulajnogą elektryczną ustępuje pierwszeństwa osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
W strefie zamieszkania obowiązują następujące zasady: – piesi mogą poruszać się całą szerokością drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami (hulajnoga elektryczna to także pojazd) – piesi mają pierwszeństwo także przed osobami korzystającymi z urządzeń wspomagających ruch (rolki, wrotki, itp.) – W strefie zamieszkania osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (ale ustępuje pierwszeństwa pieszym) – maksymalna dozwolona prędkość to 20 km/h – postój pojazdów dozwolony jest wyłącznie na wyznaczonych miejscach