Skrót CC na nietypowych naklejkach nie oznacza w tym przypadku ani nadwozia typu coupé convertible (zamiennie coupé cabriolet), ani tym bardziej Volkswagena CC (poprzednika Arteona). Skrywa się za nim korpus konsularny (CC od fr. "corps consulaire"), a to pozwala łatwo rozszyfrować, że takie naklejki przysługują przebywającym w naszym kraju przedstawicielom innych państw.

Naklejka CC na samochodzie – na czyim?

Pojazdy z naklejką (kiedyś także przytwierdzoną do nadwozia blaszką) ze skrótem CC mogą prowadzić pracownicy korpusu konsularnego. Nie zawsze są to kierownicy takich placówek, czyli konsulowie. Mogą to być również członkowie personelu konsularnego wraz ze swoimi małżonkami. A warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do ambasady (korpusu dyplomatycznego – naklejki CD) jedno państwo może mieć nawet kilka konsulatów w Polsce.

Niebieskie tablice dyplomatyczne i naklejka CD Foto: Auto Świat
Niebieskie tablice dyplomatyczne i naklejka CD

Zobacz: Rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce. Dyplomatyczne, indywidualne, zielone...

Aby rozpoznać samochody tych przedstawicieli, nie trzeba jednak szukać naklejki ze skrótem CC. Urzędom konsularnym, podobnie jak placówkom dyplomatycznym, przysługuje w Polsce możliwość zarejestrowania aut na niebieskich "blachach". Ściślej rzecz ujmując, to właśnie te tablice, a nie dodatkowe oznaczenia, zapewniają kierowcom przywileje. Bez wymaganych dokumentów naklejka nie ma mocy prawnej – to oczywiste.

Przywileje personelu konsularnego

W jaki sposób niebieskie tablice i naklejki CC oraz CD ułatwiają życie przedstawicielom innych państw? Przede wszystkim niezależnie od stanu, w jakim znajduje się kierowca, policjanci nie mogą zmusić go do poddania się badaniu alkomatem. W praktyce funkcjonariusze nie mogą go nawet dotknąć, odciągnąć od samochodu czy wystawić mandatu, bo naruszyliby immunitet dyplomatyczny. Mogą zaś skontaktować się z MSZ-em.

Sprawdź: Jakimi autami jeżdżą w Polsce dyplomaci? Raport z bazy CEPiK

Zakaz parkowania z wyłączeniem pojazdów CD i CC Foto: Krzysztof Grabek / Auto Świat
Zakaz parkowania z wyłączeniem pojazdów CD i CC

Kierowcom takich pojazdów przysługują również inne przywileje. Podstawowe takie jak możliwość parkowania na wytyczonych miejscach przed placówkami dyplomatycznymi (najczęściej oznaczonymi znakiem zakazu zatrzymywania się i postoju z wyłączeniem pojazdów CD i CC), ale też pierwszeństwo przejazdu przez przejście graniczne.