Naklejka rejestracyjna na przedniej szybie nie stanowi już żadnej wartości z powodu zmian w przepisach, które weszły w życie 4 września. Osoba, która będzie chciała zarejestrować lub przerejestrować samochód, nie otrzyma już naklejki razem z tablicami rejestracyjnymi. Odpadają więc jedna z opłat i obowiązek przy zmianie "blach".

Co jednak z samochodami, które naklejkę mają i nie zostały przerejestrowane? Czy można z nich usunąć nalepkę? W zasadzie można to zrobić, ale nie trzeba. Teraz owa naklejka jest tym samym, co każda inna "wlepka" na samochód. Jeśli więc właścicielowi nie podoba się, że ma coś na przedniej szybie, to może ją bez obaw odkleić. Estetyka pojazdu na pewno się poprawi. Z kolei ci, którym ona nie przeszkadza, mogą ją zostawić.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Na naklejce inny numer niż na tablicach. Co wtedy?

Nieco wątpliwości jest za to w związku z przerejestrowaniem samochodu, który ma starą nalepkę. Tutaj numery rejestracyjne na tablicach rejestracyjnych będą inne niż na naklejce znajdującej się na szybie. Przepisy nie mówią, czy trzeba taką nalepkę usunąć. Ponadto teoretycznie jest ona już bezużyteczna, zatem nie powinna stanowić problemu dla służb i podczas przeglądu. Pozostaje więc jedynie kwestia estetyki.

Pojawiły się także doniesienia, że lepiej odkleić niepotrzebny element przedniej szyby, bowiem policja mogłaby uznać, że ogranicza pole widzenia kierowcy. Jednak, skoro do tej pory nie ograniczała, to dlaczego miałaby teraz to robić? Podczas kontroli nie powinno być zatem żadnych kar z tego tytułu.

Można zdjąć, ale nie trzeba

Podsumowując, naklejkę można zdjąć, ale nie trzeba tego robić. Nie jest ona już wymagana przepisami, więc za jej brak nie spotkamy się z żadnymi nieprzyjemnościami, tak samo, jeśli naklejka będzie wciąż znajdowała się na szybie.

Niektórzy kierowcy pewnie nie będą chcieli zdjąć naklejki z szyby, ponieważ jej usunięcie jest dość kłopotliwe. Przedstawiliśmy więc sposób, jak zrobić to szybko i łatwo, bez zbędnych nerwów.