• Według danych NaviExpert, na pokonanie korka o długości ok 8 km potrzeba aż 47 minut
  • Ogromne utrudnienia na A4 związane są z trzecim etapem organizacji ruchu w ramach remontu prowadzonego w punkcie poboru opłat Karwiany
  • Kierowcy podróżujący w stronę Wrocławia natkną się na zwężenie drogi do jednego pasa ruchu (o długości ok 200 m) tuż przed trzema czynnymi bramkami

Nawet 10-kilometrowy korek miał miejsce na autostradzie A4 w miniony weekend, podczas powrotu z długiego weekendu. Ogromne utrudnienia na wysokości punktu poboru opłat w Karwianach dają się we znaki także w tygodniu. Zator na pasie w stronę Wrocławia może się zaczynać już w okolicach węzła drogowego w pobliżu miejscowości Krajków. Według danych NaviExpert, na pokonanie korka o długości około 8 km potrzeba aż 47 minut (przed godziną 11).

Ogromne utrudnienia na A4 związane są z trzecim etapem organizacji ruchu w ramach remontu prowadzonego w punkcie poboru opłat Karwiany. Dla kierowców podróżujących w stronę Wrocławia oznacza jazdę jednym pasem (o długości ok 200 m) tuż przed trzema czynnymi bramkami. W przeciwną stronę otwarto zaś aż pięć bramek wyjazdowych z płatnego odcinka. . Ponadto na czas remontu zamknięto parking przy bramkach (do 4 lipca), o czym powinni szczególnie pamiętać kierowcy ciężarówek.

GDDKIA zaleca objazdy kierowcom aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Rekomendowane trasy wytyczono drogami wojewódzkimi nr 346, 395 oraz drogą krajową nr 8. Niestety objazdy nie zawsze mogą się okazać korzystne pod względem czasu podróży.

Foto: NaviExpert / NaviExpert
Trasy podróży autostradą A4

Według szacunków NaviExpert, jazda autostradą A4 jest wciąż szybsza od podróży drogami alternatywnymi. W przypadku trasy z Katowic do Zgorzelca jazda A4, mimo korka, zajmie około 3 godziny 53 minuty. W przypadku trasy alternatywnej, poprowadzonej przez Wrocław, podróż zajmie niemal cztery i pół godziny (dane z godziny 11). W południe różnice wyraźnie się zmniejszyły.

Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies zaleca skorzystanie z nawigacji podczas podróży: „Sytuacja zmienia się cały czas. Żeby mieć pewność, że podróżujemy optymalną trasą warto wesprzeć się nawigacją, która analizuje na bieżąco dane o ruchu drogowym”.