Najnowsza wersja Mazdy 3 otrzymała doskonałe noty we wszystkich kategoriach jakie uwzględnia Euro NCAP podczas sprawdzania bezpieczeństwa samochodów. Pojazd uzyskał odpowiednio 93%i 86% w kategorii ochrony dorosłych pasażerów i ochrony dzieci (oba wyniki należą do najwyższych uzyskanych w Europie w tym roku) oraz 65% i 81% w kategorii ochrony pieszych i systemów wspomagania bezpieczeństwa. W efekcie łączna nota za poziom bezpieczeństwa to 5 gwiazdek.

Nowa Mazda 3 to już piąty model tej japońskiej firmy, który dołączył do ekskluzywnego grona pojazdów wyróżnionych pięcioma gwiazdkami od 2009 roku, kiedy to agencja Euro NCAP wprowadziła nowy rygorystyczny system oceny. Uzyskując maksymalną notę w teście zderzeniowym Euro NCAP nowa Mazda poszła w ślady poprzedniej wersji Mazdy 3, wcześniejszej i obecnej Mazdy 6 oraz Mazdy CX-5.

Nowa Mazda 3 posiada wyjątkowo lekkie nadwozie SKYACTIV, amortyzujące uderzenia, oraz podwozie SKYACTIV. Około 60% części nadwozia wykonano ze stali o dużej i bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie. To o połowę więcej niż w przypadku poprzedniej odmiany, a to sprawia, że nowa kompaktowa Mazda jest lżejsza, a jednocześnie o 30% sztywniejsza od poprzedniczki. To oznacza jeszcze większe bezpieczeństwo bierne uzupełnione przez innowacyjną technologię i-ACTIVSENSE, wspierającą bezpieczeństwo czynne. Od 2014 roku tego rodzaju systemy będą uwzględniane w ocenach dokonywanych przez Euro NCAP.