Jest wśród nich np. studyjny, ale bliski modelowi seryjnemu, 115-konny (85 kW) up! GTI nawiązujący do pierwszego GTI z 1976 roku, które miało silnik o mocy 110 KM. W chwili rozpoczęcia zlotu, historyczny Golf GTI został wyróżniony niezwykłą nagrodą: czytelnicy angielskiego czasopisma motoryzacyjnego „Autocar” głosując w ramach „Autocar Awards” uznali pierwszego Golfa GTI za najbardziej wpływowy samochód wszech czasów!

Kolejną premierą nad Wörthersee jest Golf GTE Performance Concept. Moc systemowa hybrydowego zespołu napędowego typu plug-in tego studyjnego auta wynosi nie 150 kW/204 KM lecz 200 kW/272 KM. Moment obrotowy wzrósł z 350 do 450 Nm.

Nowy up! GTI – zarówno z zewnątrz, jak i wymiarami wnętrza przypominający pierwsze GTI sprzed ponad 40 lat – na początku 2018 roku wzbogaci ofertę Volkswagena. Model ten nawiązuje do tradycji lekkich niedużych aut sportowych. Pod jego maską pracuje wspomagany turbosprężarką silnik TSI uzyskujący moment obrotowy o wartości 200 Nm. Także pod względem osiągów up! GTI nawiązuje do swojego protoplasty – Golfa GTI I. Masa własna auta wynosi 997 kg, prędkość maksymalna 197 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h – 8,8 s. Kolory w jakich będzie dostępny są klasyczne i typowe dla modeli GTI: „Czerwony Tornado” (Tornado Rot), „Pure White” oraz metalizowane – „Dark Silver”, „Black Pearl” , a także „Costa Azul” (niebieski) jako nowy kolor GTI.

Najmocniejszego przedstawiciela rodziny up! można rozpoznać po typowych symbolach GTI. Z przodu na osłonie chłodnicy z wypełnieniem w kształcie plastra miodu znajduje się charakterystyczny czerwony pasek, w który wpisano logo GTI. Z boku nadwozia nad poszerzonymi osłonami progów umieszczono dwa podwójne czarne pasy, nawiązujące do pasów z pierwszego GTI w historii. Auto zdobią też 17-calowe obręcze kół z lekkich stopów, które mają nowy wzór i szczególnie atrakcyjnie prezentują się w nadkolach, ponieważ sportowe zawieszenie auta obniżono o 15 mm. Charakterystyczne elementy modeli GTI znajdują się również z tyłu nadwozia nowego up! GTI. Jest wśród nich czerwony pasek oraz spojler na dachu, zapewniający większy docisk tylnej osi do podłoża, a przez to bardzo dobre właściwości jezdne. We wnętrzu, jako typowe wyróżniki GTI, znajdują się sportowa kierownica pokryta skórą, charakterystyczna gałka dźwigni zmiany biegów, a na fotelach legendarna tapicerka „Clark”.