Absolwenci akademii ORLEN Team utrzymali równe tempo i pewnie wygrali klasyfikację Juniorów. Dzisiejszy etap rajdu Adam Tomiczek ukończył na dziewiątym miejscu, a Maciej Giemza na dziesiątym. W klasyfikacji generalnej motocyklistów młodzi zawodnicy ORLEN Team zostali sklasyfikowani na tych samych miejscach.

Ogromny sukces polsko-belgijskiego duetu wspieranego przez PKN ORLEN. Debiutująca w rajdzie Kataru załoga ORLEN Team wygrała dwa z pięciu odcinków specjalnych i zajęła wysokie drugie miejsce w stawce najlepszych kierowców rajdowych walczących o Puchar Świata FIA cross country. Zawody wygrał Katarczyk Nasser Al–Attiyah, który wyprzedził Kubę Przygońskiego zaledwie o siedem minut. Trzecie miejsce zajął reprezentant Republiki Południowej Afryki Leroy Poulter.

„Miejsce na podium, dwa wygrane etapy i tylko kilkuminutowa strata do zwycięzcy rajdu - muszę przyznać, że takiego scenariusza nie brałem pod uwagę przed startem. Do Kataru jechałem jako debiutant, wiedziałem, że czeka nas pięć ciężkich etapów i dlatego start w Qatar Cross Country Rally traktowałem jako kolejny, ważny element przygotowań do Dakaru 2018. Na miejscu okazało się, że od początku rywalizacji mamy bardzo dobre tempo jazdy i świetnie radzimy sobie z ciężką nawigacją. To pozwoliło nawiązać skuteczną walkę z utytułowanymi, lokalnymi zawodnikami. Drugie miejsce w Katarze to moje pierwsze podium w cyklu Pucharu Świata w rajdach terenowych. Mam nadzieję, ze to dobry prognostyk przed kolejnymi startami cross country.”- powiedział Kuba Przygoński.

Ostatnie etapowe zwycięstwo w stawce motocyklistów padło łupem Pablo Quintanilly. Chilijczyk, mimo dobrego przejazdu, nie zdołał przebić się do pierwszej trójki klasyfikacji końcowej zawodów.  Drugą rundę motocyklowych Mistrzostw Świata w rajdach terenowych wygrał Sam Sunderland. Podium uzupełnił Portugalczyk Paulo Goncalves i Austriak Matthias Walkner. Polscy motocykliści reprezentujący ORLEN Team bezpiecznie i w dobrym tempie pokonali ostatni etap. Adam Tomiczek zameldował się na mecie z dziewiątym czasem przejazdu, a tuż za nim sklasyfikowany został Maciej Giemza. Zbierający pustynne szlify polscy riderzy pewnie wygrali klasyfikację Juniorów Qatar Cross Country Rally, umacniając się na dwóch pierwszych miejscach w cyklu.

"To były bardzo ciężkie zawody w porównaniu do rywalizacji w Abu Dhabi czy Maroku. Katar pod tym względem jest prawdziwym sprawdzianem siły i charakteru. Tutejsza pustynia nie wybacza błędów, na każdym etapie rywalizacji trzeba zachować koncentrację i czujność. Do tego dochodzi bardzo trudna nawigacja i nieprzyjemna nawierzchnia, na której można solidnie się poobijać. Codziennie analizowaliśmy z Jackiem Czachorem nasze przejazdy i na bieżąco korygowaliśmy błędy, żeby z każdym kolejnym odcinkiem jechać coraz lepiej. Po pięciu dniach rywalizacji na tym trudnym terenie widać progres, jesteśmy wysoko w stawce motocyklistów i punktujemy w Mistrzostwach Świata Juniorów.” - powiedział Adam Tomiczek.

„Dzisiaj zaliczyłem najlepszy przejazd podczas całego rajdu. Pewnie przejechałem OS utrzymując dobre tempo i co najważniejsze nie popełniając błędów nawigacyjnych. Pięć ciężkich etapów na tym trudnym i wymagającym terenie pokazało nam, w którym miejscu aktualnie jesteśmy i ile pracy przed nami. Cieszę się, że z każdym przejechanym kilometrem zdobywamy cenne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Słowa uznania dla naszych mentorów i członków teamu, którzy pomagają nam na każdym kroku. Gdyby nie ich wsparcie merytoryczne nasze początki w długodystansowych rajdach terenowych nie byłby tak udane.” – powiedział Maciej Giemza.

Klasyfikacja końcowa Qatar Cross Country Rally - Samochody

  1. Nasser Al-ATTIYAH/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) Toyota Hilux  13:48:09.0
  2. Kuba PRZYGOŃSKI/Tom COLSOUL (POL/BEL) Mini All4 Racing  +7:02.0
  3. Leroy POULTER/Dirk VON ZITZEWITZ (ZAF/DEU) Toyota Hilux +7:30.0
  4. Khalid AL QASSIMI/Khalid AL KENDI (ARE) Peugeot 3008 Dkr  +14:32.0
  5. Mohammed ABU ISSA/Xavier PANSERI (QAT/POL) Mini All4 Racing +14:44.0
  6. Erick VAN LOON/Wouter ROSEGAAR (NLD) Toyota Hilux +1:12:40.0
  7. Martin PROKOP/Jan TOMANEK (CZE) Ford F-150 Evo +2:01:30.0
  8. Jurgen SCHROEDER/Maximillian SCHROEDER (DEU) Nissan Navara +2:15:58.0
  9. Aron DOMŻAŁA/Szymon GOSPODARCZYK(POL) Toyota Hilux +2:23:09.0
  10. Mohammed AL MANNAI/Kamal KHODER (QAT) Chevrolet Buggy +3:33:57

Klasyfikacja końcowa Qatar Cross Country Rally - Motocykle

1.     Sam SUNDERLAND (GBR) KTM 450 Rally Factory  15:50:18.0

2.     Paulo GONCALVES (PRT) Honda 450 CRF Rally  +7:42.0

3.     Matthias WALKNER (AUT) KTM 450 Rally Factory  +13:11.0

4.     Pablo QUINTANILLA (CHI) Husqvarna 450 Rally  +15:02.0

5.     Kevin BENAVIDES (ARG) Honda 450 CRF Rally  +17:48.0

6.     Pierre Alexander RENET (FRA) Husqvarna 450 Rally  +20:01.0

7.     Antoine MEO (FRA) KTM 450 Rally Factory  +2:17:25.0

8.     Mohammed Al-BALOOSHI (ARE) KTM 450 Rally Replica  +3:34:36.0

9.     Adam TOMICZEK (POL) KTM 450 Rally Replica  +4:33:25.0 (Junior)

10.  Maciej GIEMZA (POL) KTM 450 Rally Replica  +5:31:28.0 (Junior)