Koszty utrzymania są wysokie, a pieniądze niestety nie rosną na drzewach. Z tego powodu warto pamiętać o kilku złotych zasadach, które pozwolą na oszczędzenie pieniędzy w trakcie eksploatacji pojazdu.

Jedną z pierwszych rzeczy, które można zrobić, a o której wielu kierowców nie pamięta jest dbanie o to, aby samochód był regularnie serwisowany. Jeżeli coś zaczyna odbiegać od normy, to nie zwlekajmy z wizytą u mechanika. Sprawdźmy, co jest nie tak i skorygujmy usterkę. Zwykła regulacja pracy silnika może przynieść nawet do 25% oszczędności na benzynie w ciągu roku.

Pomóc może również dbanie o płyny eksploatacyjne, a konkretnie pilnowanie terminów wymiany. Podobnie jak wymiana filtru powietrza, który w idealnym układzie pownien być kontrolowany przynajmniej raz w miesiącu. Dobrze utrzymany filtr potrafi oszczędzić do 10% wydatków na benzynie. To wszystko na pozór proste nie nie kosztujące wiele czynności, ale kierowcy często je bagatelizują, bo skoro nic się nie dzieje, to znaczy że pewnie jest dobrze.

Kupując części planuj wydatki. Jeżeli wiesz, że czeka cię wymiana opon, to z reguły wiesz to już na kilka miesięcy przed zmianą. Z tego powodu każdego miesiąca możesz odkładać określoną sumę tak, aby w momencie kupna nie martwić się o brak pieniędzy. Warto też szukać promocji. Te wcale nie są zarezerwowane dla sukienek czy elektroniki. W sieci możecie znaleźć na przykład strony oferujące kupony rabatowe. Warto je przeglądać, bo wiele z nich oferuje albo jakieś gratisy – jak darmowa dostawa – albo zniżki na cały asortyment.

Oszczędzić można też na ubezpieczeniu. Warto sprawdzać ofertę ubezpieczycieli, którzy kuszą klientów nowymi promocjami, zniżkami na AC czy pakietem assistance w scenie OC. Tu z pomocą przychodzą porównywarki internetowe, które szybko potrafią porównać oferty najpopularniejszych ubezpieczycieli. Warto ubezpieczać samochód przez internet przy okazji dopasowując zniżki i ofertę tak jak nam wygodnie.

Nie ma w tym nic odkrywczego, ale warto o tym wszystkim pamiętać, bo często takie drobne z pozoru działania w skali roku mogą przynieść wymierne efekty i trochę świętego spokoju.