Z raportu sporządzonego przez firmę AAA Auto (prowadzi ponad 40 salonów aut używanych w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech) wynika, że średnia cena auta używanego oferowanego w Polsce do sprzedaży wynosi 23 783 zł. Średni przebieg „używek" w Polsce to 176 tys. km, a średni wiek auta używanego oferowanego do sprzedaży to prawie 12 lat.

Czy dane dotyczące deklarowanego przebiegu są wiarygodne? Jeśli dotyczą pojazdu od pierwszego czy drugiego właściciela, z udokumentowaną historią serwisową, z książką przeglądów – w dużym stopniu tak. W pozostałych przypadkach należy podchodzić do wskazań liczników „używek" z dużą rezerwą, gdyż fałszowanie wskazań liczników przebiegu to w Polsce powszechne zjawisko.

Raport AAA Auto za 2017 rok podaje także dane dotyczące aut używanych w rozbiciu na poszczególne województwa. Okazuje się, że najwięcej ofert pojawiło się w woj. mazowieckim (316 tys.), wielkopolskim (263 tys.) oraz śląskim (243 tys.).

Najmniej ofert pojawiało się w woj. lubuskim – 52,5 tys., podlaskim – 45 tys. oraz opolskim – 34 tys.

Najdroższe samochodu używane oferowano w 2017 r. w woj. mazowieckim – średnia cena 29 238 zł, pomorskim – średnia cena 26 187 zł oraz wielkopolskim – średnia cena 24 990 zł.

Najtańsze auta były do kupienia w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim – średnia cena nieco ponad 19 tys. zł. Jakie modele aut osobowych były w 2017 roku najbardziej popularne (najczęściej zgłaszane do sprzedaży) – zobaczysz w galerii.