Kartę najnowszej historii bułgarskiej motoryzacji otwiera Great Wall. Chiński producent przez Bułgarię zamierza zawojować rynki europejskie. Trzy modele produkowane są od I kwartału 2012 roku przez Litex Motors w nowoczesnej fabryce zbudowanej w okolicach miasta Łowecz. Roczna produkcja to 50-70 tys. aut rocznie i praca dla 2 tys. osób.

W pierwszym okresie będzie produkowanych i montowanych sześć modeli – mały kompkat w trzech wersjach nadwozia – Voleex C10, C20R i C30, crossover Hover H5 i H6 oraz pikap Steed 5.

Masowa produkcja samochodów osobowych w Bułgarii zakończyła się w latach dziewięćdziesiątych i od tego momentu z żadnej miejscowej fabryki nie wyjechał już żaden nowy pojazd. W całej historii bułgarskiej motoryzacji w ramach licencji powstawały tu na miejscowy rynek samochody różnych marek. Pierwszym modelem, który jednak nie trafił do produkcji seryjnej był Balkan 1200, zaprezentowany podczas targów w Płowdiw i był wersją VW Garbusa. Masowa produkcja samochodów osobowych w tym kraju rozpoczęła się w 1966 roku, a pierwszym modelem był Moskwicz 408 produkowany w Łowecz.

Kolejnymi samochodami montowanymi na licencji w tym kraju były dwa modele Bulgarrenault 8 i 10 oraz sportowy Bulgarrenault A110, czyli Alpine A110. W mieście Łowecz montowano także Fiaty 850, 850 Coupe i 124 oraz kilka modeli Moskiwcza.

W ramach kolejnego projektu produkowano także od 1989 roku Zastavy. Ostatnim samochodem osobowym wyprodukowanym w Bułgarii przed wieloletnią przerwą był Rover Maestro (1995).

Jednak po latach za sprawą Chińczyków produkcja samochodów osobowych w Bułgarii odżyła. Ze względu na tanie koszty produkcji i korzystne warunki podatkowe wielu producentów rozważa ulokowanie tam swoich zakładów. Co prawda wciąż masowo nie produkuje się tam samochodów, ale jest coraz więcej zakładów dostarczających komponenty do światowych koncernów.

Bułgarski przemysł motoryzacyjny stał się wiodącym jeden w tym kraju w czasie, gdy wzrost w sektorach takich jak turystyka i nieruchomości jest prawie płaska . Około 50 firm, w tym małych spółek , dostawców międzynarodowych i małych producentów lokalnych zatrudnia prawie 9 000 ludzi w Bułgarii.