Auto dostępne będzie w 3 wersjach wyposażenia (M, L, XL) oraz z dwoma silnikami do wyboru: benzynowym 1.6 GDI (132KM) lub wysokoprężnym 1.6 CRDi (128KM).

Podstawową zmianą konstrukcyjną w nowym Soulu jest zastosowanie platformy opartej na płycie podłogowej najnowszej Kii cee’d. Nowa skorupa nadwozia, wykonana w 66% ze stali o dużej wytrzymałości, otrzymała wzmocnienia połączeń przegrody czołowej, pomiędzy słupkami C oraz mocowań słupków B.W porównaniu z modelem schodzącym sztywność skrętna karoserii wzrosła o 29%, a dzięki zastosowaniu stali „nadwytrzymałej” słupki przednie A są węższe o 20%, polepszając tym samym widoczność do przodu.

Przednie zawieszenie na kolumnach MacPherson montowane jest teraz do ramy pomocniczej z czterema tulejami (w Soulu I generacji tulei nie było), co pozwala lepiej izolować kabinę od drgań mechanicznych i minimalizować wpływ wstrząsów drogowych. Przesunięta w przód przekładnia kierownicza daje lepsze wyczucie położenia kół i ogranicza drgania odczuwalne na kierownicy. Z tyłu zastosowano dłuższe, ustawione pionowo amortyzatory, co pozwala zwiększyć skok zawieszenia i tłumienie wstrząsów pod kątem wyższego komfortu jazdy.

Większa sztywność karoserii w parze z modyfikacją zawieszenia to sposób na wyższą dynamikę i dalsze wyrafinowanie komfortu jazdy. Nabywca nowej Kia Soul będzie miał do wyboru silniki: benzynowy 1.6 GDI o mocy 132KM oraz wysokoprężny 1.6 CRDi o mocy 128KM w najnowszych wersjach rozwojowych, skojarzone z sześciostopniowymi manualnymi lub automatycznymi skrzyniami przekładniowymi.

Kia Soul 2014 ma nieznacznie większe wymiary od swego poprzednika. Długość całkowita wzrosła o 20 mm (do 4140 mm), podobnie jak rozstaw osi, który zwiększył się do 2570 mm. Nowy Soul jest ponadto szerszy o 15 mm (1800 mm) i niższy o 17 mm (1593mm), co pozwala poszerzyć walory praktyczne samochodu. Otwór klapy tylnej powiększył się o 60 mm, łatwiejszy jest więc dostęp do bagażnika, którego pojemność wzrosła o 4%.

Wyższy standard wnętrza

Kierowca i pasażerowie nowego Soula docenią jeszcze wyższy komfort podróżowania, jeszcze wyższej jakości materiały wykończeniowe wnętrza i znacząco lepsze wyciszenie; w stosunku do modelu poprzedniego, poziom głośności w kabiniepasażerskiej spadł o rząd trzech decybeli.

Przestrzeń pasażerska jest teraz obszerniejsza, za sprawą wzrostu przestrzeni na nogi (o 20 mm), przestrzeni na głowę (o 5 mm) i szerokości na poziomie ramion (o 7,5 mm). Aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie, wysokość progów została zmniejszona o 5 mm, także niżej o 12 mm zamontowane są przednie i tylne biodrowe punkty mocowania pasów bezpieczeństwa.

Wybór kolorystyki wnętrza obejmuje jednolite lub dwutonowe kombinacje kolorystyczne czarnej, brązowej lub szarej tapicerki materiałowej albo skórzanej.

Specyfikacja i wyposażenie klasy Premium

Z myślą o podniesieniu satysfakcji z użytkowania, Kia Soul 2014 dostępna będzie w Europie z szeregiem nowych elementów wyposażenia klasy Premium (w zależności od wersji modelowej). Są to m.in. przednie światła LED do jazdy dziennej (DRL) i tylne „aureolowe” światła LED, system bezkluczykowej aktywacji pojazdu i przycisk start/stop silnika na desce rozdzielczej, klimatyzacja automatyczna, skórzana tapicerka siedzeń, elektrycznie podgrzewane i wentylowane fotele przednie, panoramiczne okno dachowe, radio z kamerą cofania oraz elektrycznie składane lusterka zewnętrzne.

Dostępne są także zaawansowane systemy łączności bezprzewodowej oraz w opcji wyposażenia – nagłośnienie marki Infinity, zaprojektowane specjalnie pod kątem własności akustycznych kabiny Kia Soul.

Kia Soul 2014 - polskie ceny

Silnik M L XL
1.6 GDI - 132 KM, 6 MT 59 900 zł 64 900 zł 74 900 zł
1.6 GDI - 132 KM, 6 AT - 68 900 zł 78 900 zł
1.6 CRDI - 128 KM, 6 MT 67 900 zł 72 900 zł 82 900 zł
1.6 CRDI - 128 KM, 6 AT - 76 900 zł 86 900 zł

Wypór opcji indywidualizujących

Nowa Kia w całej pełni utrzymuje sławę swej poprzedniczki pod względem możliwości indywidualizacji. Nabywca tego samochodu ma wybór spośród 11 kolorów nadwozia z czego 3 z nich można dodatkowo połączyć z dwoma do wyboru kolorami dachu: czarnym i białym.

Nowa Kia Soul może być wyposażona także w pakiet SUV Styling Pack, obejmujący dodatkowe spojlery zderzaków w „fortepianowej” błyszczącej czerni, listwy progowe, czarne listwy ochronne nadkoli oraz także czarny panel dachowy.

ZOBACZ WIDEO: