Wielki wizjoner Elon Musk spełnił swoje marzenie. Model 3 z elektrycznym napędem i za relatywnie rozsądną cenę jest już produkowany seryjnie. Przekazanie pierwszych 30 egzemplarzy odbyło się na terenie fabryki w amerykańskim mieście Freemont.

Dotychczas nie znaliśmy wszystkich szczegółów dotyczących tego samochodu, gdyż producent starał się do ostatniej chwili trzymać je w tajemnicy. Tymczasem okazuje się, że wersja produkcyjna zachowała wiele wspólnych cech z prototypem. Nieznacznie zmodyfikowano przednią część pojazdu, zachowując jednak jego futurystyczną sylwetkę. We wnętrzu mamy miejsca dla pięciu dorosłych osób. Kierowca i współpasażer mają zaś przed sobą 15-calowy wyświetlacz dotykowy, który pełni funkcję centrum multimedialnego. Z jego poziomu steruje się też wieloma funkcjami pojazdu.

W pierwszym okresie produkcji dostępne będą dwie wersje auta, które różnią się bateriami. Wersja podstawowa na jednym ładowaniu jest w stanie pokonać dystans 354 kilometrów, przy prędkości nieprzekraczającej 130 km/h. W firmowym punkcie Tesli pół godziny ładowania wystarczy na pokonanie dystansu 209 km. Natomiast mocniejsza wersja ma zasięg 499 kilometrów i jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 225 km/h. Standardowa wersja osiąga prędkość maksymalną 209 km/h i od 0 do 100 km/h przyspiesza w ciągu 5,6 sekundy.

Tesla Model 3 ma długość 469,4 cm, szerokość 194,9 cm i wysokość 144,3 cm, przy rozstawie osi 287,5 cm. Masa standardowej wersji to 1610 kg, a z bateriami o większej pojemności 1730 kg. Bagażnik ma pojemność 424 litry.

Cena samochodu w USA to zaledwie 35 tys. dolarów. W wersji podstawowej producent oferuje bogate wyposażenie standardowe, jak m.in. diodowe reflektory, dwustrefową automatyczną klimatyzację, nawigację satelitarną, pokładowe wi-fi i LTE, system bezkluczykowy, sterowanie głosem i tylną kamerę parkowania.

Za baterie o większej pojemności dopłacimy 9 tys. dolarów. Dodatkowa opłata pobierana jest także za pakiet asystentów (autopilot z asystentem pasa ruchu i automatycznym parkowaniem), drewniane wykończenie wnętrza oraz wysokiej klasy system audio. W przyszłości producent zapowiada wprowadzenie systemu jazdy autonomicznej oraz napędu na cztery koła.

Aktualnie gotowych jest 50 egzemplarzy, ale już w grudniu ma być produkowanych 20 tys. miesięcznie. Dotychczas producent otrzymał ponad 500 tys. zamówień z całego świata i jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to powinny być one zrealizowane w większości do końca 2018 roku.

Wszystko wskazuje na to, iż Tesla Model 3 wyznaczy nowe standardy na rynku pojazdów z napędem elektrycznym.