Wiele wskazuje na to, że Mirai stanie się ostatnim krzykiem mody wśród gwiazd Hollywood chcących udowodnić swoje ekologiczne zaangażowanie. Dotychczas tę rolę pełnią Toyota Prius i Tesla Model S. Pierwsze samochody dotrą do Kalifornii w październiku, jednak już wiadomo, że nie każdy, kto wypełni formularz zamówienia, będzie mógł kupić unikalną Toyotę na wodór.

Amerykańska Toyota otrzyma w tym roku do sprzedaży ograniczoną pulę egzemplarzy modelu, a wszystko wskazuje na to, że celebrytów chcących pokazać się z nowym przebojowym autem znajdzie się dużo więcej. Dlatego pracownicy Toyoty zweryfikują listę zgłoszeń i wybiorą klientów kwalifikujących się do zakupu Mirai. Kluczowym kryterium będzie miejsce zamieszkania w pobliżu stacji tankowania wodoru.

Toyota Mirai to pierwszy na świecie seryjny samochód na wodorowe ogniwa paliwowe. Auto napędza silnik elektryczny zasilany energią wytwarzaną przez ogniwa paliwowe. W ogniwach tlen i wodór łączą się, produkując energię i wodę, dlatego Mirai nie emituje żadnych spalin. Napełnienie dwóch wysokociśnieniowych zbiorników wodorem trwa tylko trzy minuty i zapewnia zasięg ponad 500 km — największy wśród dostępnych obecnie na rynku samochodów elektrycznych. Auto zadebiutowało już w Japonii w grudniu 2014 roku, a we wrześniu i październiku trafi do salonów w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii i USA. Amerykańskie źródła podają, że auto zużywa energię odpowiadającą spalaniu 4.2 l benzyny na 100 km. Rozpędza się maksymalnie do 180 km/h, a 100 km/h osiąga w 9 s.

W Stanach Zjednoczonych Mirai będzie kosztował 57500 dolarów. Dla porównania, Tesla Model S kosztuje od 52500 do 87500 dolarów. Właściciele Mirai będą mogli dodatkowo liczyć na hojne dopłaty rządowe i stanowe oraz na rabaty Toyoty. Po ich uwzględnieniu cena spadnie do 45 835 dolarów. Ważnymi bonusami będzie też darmowe paliwo (do wartości 15 tys. dolarów) i obsługa serwisowa (do trzech lat lub 56 tys. km).