• Czołgi nie są tanie, choć służą wojsku wiele lat po odpowiednich modernizacjach. Najtańsze są pojazdy rosyjskie — ich ceny startują od ok. 2 mln dol.
  • Choć czołgi stworzone są do wytrzymywania naprawdę ciężkich ostrzałów, to ich poszczególne elementy wcale nie są trwałe. Gąsienice w T-72 wystarczają na ok. 3 tys. km, a używane kosztują około 30 tys. zł
  • Nowoczesne czołgi mają pełno nowinek technicznych potrzebnych na polu walki. Co jednak ciekawe, zazwyczaj ich konstrukcje mają minimum 30 lat
  • Atak Rosji na Ukrainę — tu znajdziesz najnowsze informacje

Wojna Rosji z Ukrainą spowodowała zainteresowanie militariami. Wiele działań rosyjskich żołnierzy, polegających na pozostawianiu swoich pojazdów, rozpoczęło domysły, dlaczego go zostawiają i jaką wartość ma ten sprzęt.

Niedawno pisaliśmy o tym, ile paliwa potrafi spalić czołg, co odpowiedziało na pytanie, dlaczego Rosjanie pozostawiają sprawne czołgi. Teraz postanowiliśmy się przyjrzeć, ile jest warta taka zdobycz. Oczywiście dane mają charakter orientacyjny, bowiem finalna wartość każdego modelu jest zależna od poziomu jego wyposażenia — trochę jak w samochodach, choć tutaj nie liczy się kolor tapicerki, a dodatkowe urządzenia wspomagające walkę na polu bitwy.