We Francji obowiązuje zakaz sprzedaży samochodów wyprodukowanych po 12 czerwca 2013 r., które mają system klimatyzacji wypełniony zakazanym w całej Unii Europejskiej czynnikiem R134a. Obecnie nie można rejestrować we Francji następujących modeli Mercedesa – klasa A, klasa B, CLA i SL. Jednak producent wciąż nie ma przekonania, czy taki zakaz jest zgodny z prawem. Z tego powodu prowadzi rozmowy z odpowiednimi urzedami, by jak najszybciej ta sytuacja została wyjaśniona.

Do chwili obecnej Mercedes-Benz ze względu na ten zakaz nie sprzedał już przynajmniej 29 tys. aut. Sprzedaż może być jeszcze mniejsza, gdyż w każdej chwili takie same zakazy mogą wprowadzić inne kraje Unii Europejskiej.

Czynnik chłodniczy R134a od końca 2012 roku stracił homologację i producenci nie mogą go od tego momentu stosować do nowych samochodów. Jednak niemiecki urząd KBA wyjątkowo zezwolił na jego stosowanie przez Mercedesa.

Takze niemieckie ministerstwo transportu zwróciło się do urzędników UE o wyrażenie zgody na dalsze stosowanie tego czynnika, az do momentu ukończenia przez Mercedesa testów.

Należy dodać, iż Mercedes odrzuca stosowania zalecanego czynnika R1234yf ze względów bezpieczeństwa. Niemiecki producent w ramach własnych testów zderzeniowych stwierdził, że ten czynnik jest łatwopalny i zachowuje się jak żrący kwas. UE zaleca jego stosowanie ze względu na ochronę środowiska naturalnego.