Podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym roku policja zorganizowała ogólnopolską akcję Znicz 2010, w której nad naszym bezpieczeństwem na drogach będzie czuwało ponad 15 tys. policjantów, strażników miejskich, harcerzy i funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej.

Od piątku na polskich drogach zginęło 35 osób, a 440 zostało rannych. Doszło do 344 wypadków drogowych. Przez pierwsze trzy dni wydłużonego świątecznego weekendu policjanci zatrzymali także 1495 nietrzeźwych kierowców.

- Niepokoi nas szczególnie liczba osób, które zginęły w wypadkach i liczba nietrzeźwych kierowców. Pomimo naszych apeli, mimo zagrożenia karą więzienia (kierowcy, którzy mają powyżej 0,5 promila alkoholu popełniają przestępstwo, za które grozi do dwóch lata więzienia) nadal są takie osoby, które siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale też życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg - powiedział Robert Horosz z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Jak dodał, w te dwa dni doszło w sumie do 234 wypadków. Tłoczniej na drogach było w piątek, gdy wiele osób zdecydowało się na wyjazdy, spokojniej w sobotę.

Podczas kontroli na drogach policjanci będą zwracać szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Będą również sprawdzać ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci.

W czasie pełnienia służby wykorzystają policyjne wideorejestratory zarówno w oznaczonych, jak i nieoznakowanych radiowozach.

Jak co roku kierowcy powinni być przygotować się na zmianę w organizacji ruchu przede wszystkim w pobliżu cmentarzy. Także w tym okresie kierowcy powinni pamiętać, iż na drogach wokół cmentarzy panuje wzmożony ruch i jest znacznie więcej pieszych.

Oto najważniejsze zasady poruszania się w dniach wzmożonego ruchu drogowego:

• W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

• Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!

• Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

• Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

• Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

• Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei.

Przypominamy, iż w 2009 roku w dniach 31.10-1.11 w 186 wypadkach drogowych śmierć poniosło 18 osób, a 419 zostało rannych. W czasie tych dwóch dni Policja zatrzymała 1217 osób nietrzeźwych.

Podczas naszych sobotnich i niedzielnych wyjazdów zauważyliśmy, że wielu kierowców wciąż przekracza dopuszczalną prędkość. Na tych wszystkich czatują na najgłówniejszych drogach nieoznakowane radiowozy policyjne z wideorejestratorami.

Znicz 2010 – jak bezpiecznie dojechać i gdzie mogą nas zatrzymać? Foto: Auto Świat
Znicz 2010 – jak bezpiecznie dojechać i gdzie mogą nas zatrzymać?

Na trasie z Częstochowy do Warszawy mijaliśmy aż cztery takie pojazdy. Tuż za Częstochową regularnie drogę patroluje czarna Skoda Superb, a w okolicach Rawy Mazowieckiej i Tomaszowa Mazowieckiego granatowe Ople Vectra. Mimo, iż wielu kierowców spodziewa się na tym odcinku takich niespodzianek, to jednak wciąż ryzykują o czym świadczą liczne zatrzymania.

Granatowe Vectry z wideorejestratorami można spotkać także na lokalnych drogach Opolszczyzny. Szczególnie uważać należy w okolicach Głubczyc i Prudnika.

Znicz 2010 – jak bezpiecznie dojechać i gdzie mogą nas zatrzymać? Foto: Auto Świat
Znicz 2010 – jak bezpiecznie dojechać i gdzie mogą nas zatrzymać?

Plagą są wciąż ciężarówki, który pomimo obowiązujących na polskich drogach ograniczeń wciąż spotykane są w weekendy. Nie brakuje takich sytuacji jak ta na naszym zdjęciu, gdzie kierowcy urządzają sobie prawdziwe wyścigi, blokując nie tylko na dłuższy czas oba pasy ruchu, ale przede wszystkim stwarzają niebezpieczeństwo dla innych użytkowników.

W Warszawie warto skorzystać z parkingów przesiadkowych. Największy, z tysiącem miejsc, działa przy stacji Młociny (jedyny dojazd do niego prowadzi ul. Kasprowicza). Można też przyjechać tu metrem (kursują dodatkowe składy).

Z węzła Młociny na Wólkę Węglową odjeżdżają co kilka minut autobusy linii C09 i C56 (do bramy głównej) oraz C40 (do bramy południowej i zachodniej).Czynny jest też parking przesiadkowy przy Połczyńskiej (niedaleko Cmentarza Wolskiego). Auto można zostawić na parkingu centrum handlowego Arkadia - stąd już blisko na Cmentarz Powązkowski.

Zarząd Dróg Miejskich informuje, że 1 listopada parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w Warszawie jest bezpłatne.

ZTM przypomina, że tramwaje i autobusy wszystkich linii "C" kursują co kilka minut we Wszystkich Świętych w godz. 7-19. Kasujemy bilety za 2 zł i 80 gr. Ważne są też wszystkie ulgi i bilety okresowe.

W Łodzi przy ośmiu głównych nekropoliach zostanie zmieniona organizacja ruchu. Niektóre drogi zostaną całkowicie zamknięte dla ruchu kołowego na innych poruszanie się samochodem będzie możliwe tylko w jednym kierunku.

Policja radzi, aby nie jeździć na pamięć i zwrócić szczególną uwagę na znaki drogowe. Ulica z pierwszeństwem, którą jeździliśmy codziennie przez cały rok, teraz może okazać się podporządkowaną. Nietypowym rozwiązaniem może być np. wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Szcześcińskiej. Nie będzie on jednak dotyczył pojazdów MPK. Dlatego kierowcy mogą być zdziwieni widokiem autobusu jadącego pod prąd.

1 listopada od godz. 8.30 do 18 więcej tramwajów pojedzie liniami: 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 15, 16A. Kursować będą one według specjalnego rozkładu jazdy, który dziś pojawi się na przystankach w całym mieście. Pozostałe linie 4, 9, 12, 14 i 16 będą jeździć według rozkładu.

Uruchomione zostaną również specjalne tramwaje. * D1: Cmentarz Ogrodowa - Cmentarz Doły (Koziny - Srebrzyńska, Cmentarna, Legionów, Zachodnia, Ogrodowa, Północna, Franciszkańska, Wojska Polskiego - Strykowska) * D2: Cmentarz Ogrodowa - Cmentarz Zarzew (Koziny - Srebrzyńska, Cmentarna, Legionów, pl. Wolności, Pomorska, Kilińskiego, Przybyszewskiego - Lodowa).

Inaczej niż w zwykły dzień pojadą również autobusy. Dodatkowe pojazdy trafią na 29 tras - linie: 50A, 51A, 52, 53, 54A, 55A, 57, 60A, 60B, 62, 63, 64, 68, 69A, 70A, 73, 74, 76, 77, 79, 81, 82, 83, 84, 85A, 87, 89, 93, 96 i 98. Będą kursowały według specjalnych rozkładów. Pozostałe linie zgodnie z rozkładem.

Po bydgoskich ulicach jeździć będzie o 80 autobusów i 30 wagonów tramwajowych więcej niż zwykle. Dodatkowy tabor pojawi się na liniach, które dojeżdżają do cmentarzy. Na niektórych liniach będzie jeździł pojemniejszy tabor niż w inne dni weekendowe.

Od soboty do poniedziałku w godz. od 8 do 18 wszystkie kursy linii nr 62 będą realizowane w wydłużonej trasie przez ul. Ludwikowo do przystanku Żeglarska. W tym czasie kursy w kierunku Błonia nie będą obsługiwały przystanku początkowego Zygmunta Augusta, natomiast autobusy zatrzymają się dodatkowo na przystanku w pobliżu skrzyżowania z ul. Sowińskiego.

W poniedziałek 1 listopada obowiązywać będzie niedzielny rozkład jazdy. Zwiększona zostanie jednak częstotliwość kursowania linii tramwajowych nr 4 i 8 oraz autobusowych nr 51, 52, 55, 56, 57, 61, 62, 64, 65, 67, 69, 71 (w relacji Morska-Rekinowa), 79, 93 i 94.

Na linii nr 80 częściej kursować będą autobusy, ale tylko na odcinku Dworzec PKP-Kujawska/Ujejskiego. Z kolei na linii nr 84 więcej autobusów będzie kursowało na odcinku rondo Jagiellonów-Rekreacyjna.

Dodatkowo w godz. 9.19-17.39 z Kapuścisk i 9.15-17.15 z Wyścigowej co 20 min będzie jeździła „siódemka”. Z kolei o godz. 13.18, 14.18 i 15.18 ze Stomilu i o godz. 13.43, 14.43 i 15.43 z Łęgnowa uruchomione będą dodatkowe kursy linii nr 73.

Od godz. 15 wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy na ul. Łabiszyńskiej w kierunku od Szubińskiej do Kcyńskiej, na ul. Kcyńskiej w kierunku od Łabiszyńskiej do Żwirki i Wigury oraz w kierunku od Łabiszyńskiej do Gnieźnieńskiej.

Także od godz. 15 wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy na ul. Jaskółczej w kierunku od Żwirki i Wigury do Gnieźnieńskiej. Na południowej stronie ul. Jaskółczej wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się.

We Wrocławiu władze miasta i przedsiębiorstwa transportowe zorganizowały tyle dodatkowych linii autobusowych i tramwajowych, że na każdy cmentarz można dojechać szybko bez samochodu.

Także w Poznaniu jest już tłoczno na ulicach dojazdowych. Dlatego warto skorzystać z komunikacji miejskiej. W tramwajach na razie nie jest zbyt ciasno. Przypomnijmy, że linie 1, 6 i 15 kursują dziś częściej niż zwykle - co 7-8 minut. Dodatkowo tramwaje 6 i 15 mają wydłużoną trasę i dojeżdżają na Junikowo, a linie 1 i 7 - na Miłostowo.

Apelujemy o bezpieczną i ostrożną jazdę! Kierowcy - noga z gazu!