Niezmiennie punktem odniesienia dla użytkowników AutoMapy jest wersja dla systemu Windows. Odmiany dla Android i iOS systematycznie zyskują na funkcjonalności: przybywa przede wszystkim tych rozwiązań, które użytkownicy nawigacji z Windows CE dobrze znają. Są też i innowacje.

Czas na blokady

AutoMapa 3.4 dla iOS zawiera sporo udogodnień. Jedną z najbardziej kluczowych są objazdy dróg i blokady punktowe. Co to oznacza? Możliwość doraźnego zablokowania dowolnej drogi bezpośrednio w nawigacji. To uzupełnienie blokad pobieranych z serwerów Traffic oraz tych znajdujących się w programie. Zawsze możemy trafić na miejsce, które z zasady lepiej omijać. Wszystkie blokady oczywiście są uwzględniane przy wyznaczaniu tras.

Ważnym usprawnieniem jest automatyczna aktualizacja danych SmartRoutes. Gdy tylko pojawią się nowe dane SmartRoutes, na ikonie AutoMapy pojawi się cyfra 1. Aktualizacje danych SmartRoutes mogą być pobierane zarówno poprzez sieć GSM, jak i tylko poprzez Wi-Fi. Dane łącznie z informacjami pochodzącymi z systemu LiveDrive są uwzględniane przy wyznaczaniu tras, więc zapewne będzie można liczyć na bardziej efektywne omijanie korków. Producent twierdzi, że przy okazji wprowadził nowe algorytmy pokonywania korków. Najbliższe tygodnie pokażą, czy zmiany okażą się trafione.

Obsługa gestów

Ciekawym usprawnieniem jest obsługa gestów. Dzięki nim, jednym przesunięciem palca w określonym kierunku AutoMapa umożliwi szybki dostęp do trzech funkcjonalności: objazdu odcinka, podglądu mapy w widoku 2D z wizualizacją traffic oraz widoku 2D ułatwiającym wyszukanie obiektu na mapie. To z pewnością powinno przyśpieszyć korzystanie z nawigacji na co dzień.

Wśród innowacji warto wymienić możliwość synchronizacji ustawień i tras z popularnym systemem Dropbox. Producent zapewnia, że jest to bezpieczny sposób na to, by zachować wszystkiespersonalizowane ustawienia programu, czy zapisane trasy i korzystać z nich w razie potrzeby.

Pozycja poprzez email

Interesującym gadżetem jest funkcja pozwalająca wysłać własną pozycję pod dowolny adres e-mail. Lokalizacja wysyłana jest w formatach pozwalających na wyświetlenie pozycji zarówno na innym iPhone czy iPadzie z zainstalowaną AutoMapą, jak również na prezentację tej lokalizacji w serwisie Targeo.pl.

AutoMapa stała się bardziej multimedialna. Dodano bowiem sterowanie aplikacją Muzyka bez potrzeby wychodzenia z programu. Wystarczy przesunięcie dolnej belki w prawo, by otrzymać dostęp do informacji o aktualnie odgrywanym utworze oraz do przycisków pozwalających swobodnie przełączać się pomiędzy utworami znajdującymi się w bazie muzyki. Oczywiście podczas nawigacji priorytet mają komunikaty nawigacyjne. Odtwarzana muzyka jest wówczas nieco przyciszana, ale nie przerywana.

Nowe mapy Polski i Europy: 1209 i Q3 2012Prócz zmian w programie wprowadzono także nowy zestaw danych. Dla wersji iOS jest to pakiet map Polski w odmianie 1209 (w Windows jest już nowsza 1210 dostępna jako beta) oraz mapa Europy Navteq Q3 2012. Mapy Polski obejmują m.in 100% dróg prowadzących do miejsc zamieszkania, ponad 664 tys dróg wszystkich kategorii, ponad 640 tys Użytecznych Punktów (POI) a także ponad 3,1 mln kształtów budynków z przypisanymi do nich adresami punktowymi.W aktualnych danych uwzględniono również kompleksową aktualizację organizacji ruchu w Tarnobrzegu, Ostrołęce i Płocku a także dodany został pikietaż na drogach województwa opolskiego.

Zgodnie z tradycją w mapach uwzględniono także inwestycje drogowe, które zostaną oddane do użytku w najbliższym czasie (obwodnice Frampola, Kurozwęk, Rawicza oraz północna obwodnica Poznania i południowa obwodnica Powiatu Pilskiego. W chwili publikacji nie są jeszcze uwzględnione przez system wyznaczania trasy. Nowe odcinki zostaną odblokowane poprzez system LivEdrive w chwili faktycznego oddania do ruchu.

Ile kosztuje?Poniżej ceny aplikacji w App Store. Do nich należy doliczyć koszt startera aplikacji (0,89 Euro), który pozwala na 7 dniowy test. Po tym czasie można wybrać odpowiedni plan.

AutoMapa Polska dla iOS

Licencja 7 dniowa: 3,59 Euro Licencja 90 dniowa: 12,99 Euro Licencja 366 dniowa: 29,99 Euro

AutoMapa Europe dla iOS

Licencja 7 dniowa: 6,99 Euro Licencja 90 dniowa: 23,99 Euro Licencja 366 dniowa: 59,99 Euro