Wszystko można ulepszyć. Także przenośny zestaw głośnomówiący do samochodu. Dobrym przykładem jest najnowszy Parrot MiniKit Neo. Nowy zestaw, który można już kupić w naszym kraju.

Kluczowa zaleta: mobilność. Niewielki zestaw głośnomówiący to aktywny głośnik mocowany do osłony przeciwsłonecznej. Łatwo zatem przenosić go z samochodu do samochodu. Czym się od dotychczasowych bardzo popularnych modeli zestawów Parrot?

Francuzi szczycą się, że nowy zestaw głośnomówiący jest określany mianem „100% hands-free”. Co to oznacza? Do obsługi zestawu podczas jazdy wystarczą wyłącznie komendy głosowe. Parrot twierdzi, że to zasadnicza różnica w porównaniu z wcześniejszym modelem (MINIKIT+). By wywołać urządzenie wystarczy powiedzieć słowo Minikit. W poprzednim modelu trzeba było jeszcze nacisnąć zielony przycisk.

Pogawędka z zestawem: po polsku

Komunikacja z urządzeniem jest bardzo prosta. Gdy zadzwoni telefon wystarczy wypowiedzieć „odbierz” lub „odrzuć”. W przypadku gdy kierowca będzie sam inicjował połączenie wystarczy powiedzieć słowo Minikit. Z zestawu wówczas słychać pytanie: „Do kogo chcesz zadzwonić?” Wystarczy tylko wypowiedzieć imię i nazwisko rozmówcy. Co ciekawe Parrot chwali się, że nawet z rozpoznaniem słynnego Grzegorza Brzęczyszczykiewicza nie powinno być problemu. Zamiast imienia i nazwiska można również podać ksywkę. Urządzenie ma możliwość zapisania w pamięci znaczników głosowych przypisanych do określonych kontaktów. Przykłady Parrota to „szefuńcio” i „żoneczka”.

Sprzęt komunikuje się z kierowcą w języku polskim nie tylko podczas nawiązywania połączeń. Informuje również o stanie baterii. Ponadto w zestaw wgrano instrukcję obsługi w formie wskazówek głosowych, co ułatwia np. parowanie sprzętu z telefonem. Co ważne: nowy model obsługuje technologię Multipoint, więc można podłączyć dwa telefony jednocześnie.

Nowe funkcje: odliczanie czasu parkometru, komunikaty SMS

Pod względem techniki sporo zmian w porównaniu z dotychczasowymi zestawami. Zastosowano głośnik mocniejszy o 50% (moc 3W), co jest zachwalane jako świetne rozwiązanie dla użytkowników kabrioletów. Ciekawą innowacją jest współpraca zestawu ze specjalnymi aplikacjami do telefonów iPhone i modeli z Android. Dzięki aplikacji zestaw może przypominać o potrzebie zrobienia sobie przerwy w długiej trasie, wysłać własny komunikat SMS podczas każdorazowego odrzucenia połączenia, odliczać czas na jaki został ustawiony parkometr czy przekazać sympatyczny komunikat podczas włączania urządzenia. Jest nawet możliwość zapamiętania ostatniej pozycji GPS podczas zerwania połączenia Bluetooth.

MiniKit Neo wyposażono we wbudowany czujnik, który automatycznie włącza zestaw, kiedy w zasięgu Bluetooth znajdzie się telefon. Ma to służyć m.in. oszczędzaniu energii. Bateria litowo jonowa o pojemności 1000 mAh ma bowiem starczać do 10 godzin rozmowy i ponad 6 miesięcy w trybie uśpienia.

Cena sugerowana przez polskiego dystrybutora (Amervox): 357 zł