10 lat temu 900 zł wystarczyło na przeciętny radioodtwarzacz kasetowy Clariona. Teraz można kupić najnowsze bogato wyposażone radio CD z USB i procesorem dźwięku: Clarion CZ702E. Właśnie trafia do sklepów.

Czym jest bogate wyposażenie?Synonimem bogactwa może być bardzo długa lista wyposażenia. A w przypadku nowego Clariona CZ702E jest lista zawiera sporo pozycji. Z najważniejszych warto wymienić 3 pary wyjść RCA (napięcie aż 5V), zestaw głośnomówiący Bluetooth, USB, wyświetlacz z funkcją dopasowania podświetlenia jedną z 728 kombinacji kolorów czy cyfrowy procesor dźwięku. Z pewnością najbardziej kluczowa jest regulacja dźwięku.

Dźwięk pod wyjątkową kontroląClarion nie żałował na systemie korekcji dźwięku. Najważniejszą z całej gamy regulacji jest funkcja korekcji czasowej. Wbudowany procesor przyda się by precyzyjnie ustalić odległość wszystkich głośników (regulacja w centymetrach). Do tego jeszcze kontrola odcięcia w zwrotnicy aktywnej, nachylenie zbocza dla danego cięcia a nawet korekta fazy głośnika. Uzupełnieniem jest jeszcze 5 pasmowy korektor parametryczny, gotowe efekty korekcji a nawet wybór rodzaju nagłośnienia (system standardowy, rozszerzony o subwoofer a także o zestaw średniotonowy). Całkiem sporo co gwarantuje długie godziny zabawy z precyzyjnym strojeniem systemu.

Klasyka: odtwarzacz CD i BluetoothClarion CZ702E to klasyczny radioodtwarzacz płyt CD. I to sprzęt o audiofilskich aspiracjach, gdyż jest kompatybilny z nieco zapomnianym już formatem płyt SACD. Oczywiście bez problemu radzi sobie z MP3 i WMA. Pliki audio można nagrywać także na USB, gdyż sprzęt wyposażono w odpowiednie wejście. W komplecie jest przedłużacz USB, gdyż gniazdo znajduje się z tyłu sprzętu.

Oczywista oczywistość: zestaw BluetoothW radiu z wyższej półki zestaw Bluetooth to standard. Clarion skorzystał z usług firmy Parrot i zastosował jej nowoczesny moduł. Obsługuje sporo profili: HFP, HSP, PBAP, OPP, A2DP i AVRCP. Innymi słowy umożliwia transfer książki telefonicznej, pojedynczych plików a także sterowanie odtwarzaniem muzyki w telefonie. Sprzęt autotematycznie synchronizuje kontakty i to za każdym razem kiedy łączy się z telefonem. To co zaskakuje w radiu z tak wysokiej półki to wbudowanie mikrofonu bezpośrednio w panel sprzętu. W ramach opcji: dodatkowy mikrofon.

KosztyNa początek Clarion wycenił nowy sprzęt na 899 zł. Zapewne niebawem sklepy internetowe zaczną rywalizację co zaowocuje spadkiem cen. Pytanie tylko jaki to będzie spadek, na razie pozostanie bez odpowiedzi.