Clarion twierdzi, że nowym modelem NX302E wyznacza trendy urządzeń multimedialnych bez mechanizmu DVD. Trzeba przyznać, że to nie jest marketingowy bełkot, gdyż NX302E właściwie nie ma konkurencji. Co najwyżej rywala można poszukać u Pioneera, pod warunkiem, że w stacji AppRadio odpalimy nawigację z telefonu.

Nawigacja w standardzieW NX302 nawigacja nie wymaga podłączenia telefonu. Jest już na pokładzie. W urządzeniu zainstalowano oprogramowanie iGO Primo 2.0. A mapy na karcie pamięci Micro SDHC o pojemności aż 8GB. Zmieszczono na niej plany 44 państw Europy opracowane przez TomTom (dawny TeleAtlas). Producent wgrywa mapy w wersji 2011.06. Można jednak je za darmo odświeżyć do aktualnej wersji (90 dniowa gwarancja nowych map) korzystając z serwisu NaviExtras. Najświeższe mapy na portalu obejmują różne dane: 4 kwartał 2011 dla Europy zachodniej i świeże z 2 kwartału 2012 roku dla 6 krajów Europy środkowo-wschodniej (w tym Polski).

Multimedia bez DVDJak korzystać z multimedialnych plików bez odtwarzacza DVD? Normalnie: wystarczy wszystko zgrać na pojemną pamięć USB. Z przenośnej pamięci można odtworzyć maksymalnie 65 535 plików. Warunek jest jeden: pliki muszą się znajdować w jednym lub maksymalnie 255 folderach. Lista kompatybilności obejmuje MP4, MP3, WMA.

Cokolwiek odtworzymy: efekty zobaczymy na ekranie. Clarion zastosował typowy standard, czyli matrycę o przekątnej 6,2 cala o rozdzielczości 800x480 pikseli. Matryca jest podświetlona diodami LED, więc można liczyć na lepszą jasność, co łatwo docenić w ciągu słonecznego dnia.

Certyfikat zgodności z AppleZnaczki Made for iPod i Made for iPhone to ważna informacja dla fanów sprzętu Apple. Można liczyć na wyświetlanie okładek odtwarzanej muzyki a także oglądanie filmów (po dokupieniu opcjonalnego przewodu). Jeśli chodzi o szczegóły kompatybilności i ograniczenia w funkcjonowaniu to Clarion odsyła do swojej strony internetowej. W chwili przygotowania materiału nie było jeszcze danych: zapewne trwa sprawdzanie właściwości po aktualizacji do iOS 6.

Co jeszcze?Przede wszystkim Bluetooth. Zgodnie ze zwyczajem panującym w branży car audio wbudowany Bluetooth to dzieło firmy Parrot. I to nie byle jaki zestaw Bluetooth. Obsługuje książkę telefoniczną, transfer muzyki wraz ze sterowaniem odtwarzaniem. Jest automatyczna aktualizacja książki (pamięć do 1000 wpisów) i historia połączeń. Do pełni szczęścia brakuje dwóch rozwiązań: przewodowego mikrofonu w standardzie i multipoint (jednoczesne połączenie z dwoma telefonami).

W ramach multimediów: wejście dla kamery cofania. W imię funkcjonalności: możliwość współpracy z fabrycznym sterowaniem w kierownicy. A co z rozbudową nagłośnienia? Możliwości skromne: do dyspozycji tylko 2 kanałowe wyjście do podłączenia oddzielnego wzmacniacza. Najwyraźniej Clarion uznał, że audiofile wybiorą coś zupełnie innego.

Koszty: sugerowana cena 2499 zł.