Cyfrowa radiofonia w Polsce wciąż jest w fazie testów.Dwóch niezależnych od siebie operatorów prowadzi obecnie próbną emisję. INFO-TV koduje sygnał, więc niestety użytkownicy popularnych cyfrowych odbiorników nie mogą liczyć na odbiór rozgłośni. Co innego w przypadku najbardziej doświadczonego operatora: Emitel. Firma prowadzi już od kilku lat próbne emisje. I co ważne, bez problemu można odbierać poszczególne stacje. Przekonaliśmy się o tym w marcu podczas testów przenośnego odbiornika DAB Nokia. Tym razem jednak wykorzystaliśmy sprzęt samochodowy: fabrycznie instalowane odbiorniki DAB w Fordzie Kuga, Oplu Adam i VW Touareg.

Zasięg: nawet 100 km od WarszawyMobilny odbiornik dobrze radził sobie jedynie w obrębie Warszawy. W przypadku sprzętu w trzech testowanych samochodach bez trudu odbieraliśmy radio DAB także w okolicach Grójca, Góry Kalwarii, Garwolina a nawet w Siedlcach, czyli niemal 100 km od Warszawy. Co ciekawe w każdym z samochodów nie było problemu z odbiorem już zaprogramowanych stacji do czasu uruchomienia ponownego wyszukiwania rozgłośni - gdy znajdowaliśmy się ok. 70-80 km od Warszawy. Wówczas sprzęt w Fordzie i VW zwykle miał spore problemy z ponownym wyszukaniem stacji. Najlepiej radził sobie radioodbiornik w Oplu Adam. Choć wyszukanie stacji zajęło mu kilka minut, to jednak z sukcesem.

Na przytoczone porównanie należy jednak spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka: samochody sprawdzaliśmy w kilku dniowych odstępach czasu, więc wpływ na wynik testu mógł mieć sam nadawca. Ponadto zauważyliśmy, że im gorsza pogoda, tym więcej problemów było z odbiorem stacji: w każdym z trzech samochodów. Przy intensywnych opadach deszczu transmisja czasami rwała się: trzeba było przywyknąć do kilkusekundowych przerw w odbiorze programu.

Jakość dźwięku: lepiej czy gorzej?Jeszcze kilka lat temu DAB i DAB+ zachwalano jako wyraźny postęp w porównaniu z tradycyjnym radiem analogowym. Obecnie jednak trudniej o jednoznaczne stwierdzenie, że DAB jest zdecydowanie lepszy od klasycznego radia. Wiele w tej mierze zależy od nadawcy i operatora. Przekonaliśmy się o tym w trakcie testu.

Część rozgłośni brzmiała na podobnym poziomie co analogowe wersje. Trudno się dziwić. Niektóre stacje radiowe nadają w dość przeciętnej jakości: ze stosunkowo niskim bitrate: 128 KB/s. Wówczas pozostawia do życzenia jakość tonów wysokich i bardzo skromne tony niskie. Ponadto dynamika słuchanej muzyki jest co najwyżej na satysfakcjonującym poziomie. Lepiej jest w sytuacji gdy tak jak w przypadku programu 4 Polskiego Radia wartość bitrate sięga 240 Kbps. Wówczas muzyce z DAB znacznie bliżej do nagrań z płyt CD. Dynamika, brzmienie, zrównoważenie tonów a nawet sceneria muzyczna w samochodzie jest bardzo dobra. I wówczas jest czym się delektować.

Kiedy DAB w całej Polsce?Kiedy cyfrowe radio pojawi się na dobre w Polsce? Wciąż trudno na to odpowiedzieć. Niemniej jeśli stacje radiowe będą nadawały sygnał o niskim bitrate, to wówczas korzyści z przejścia na technikę cyfrową będą dość skromne, nawet uwzględniając większe możliwości przesyłania danych tekstowych a także materiałów multimedialnych. Zagrożeniem dla DAB staje się powszechniejący dostęp do szybkiego mobilnego internetu. Jeśli tylko spadną koszty transmisji a w całym kraju będzie utrzymany dostęp do szerokopasmowego internetu, to wówczas okaże się, że przejście na cyfrową radiofonię nie będzie miało sensu.