Darmowe aktualizacje map to bardzo modne hasło. Tak samo jak dożywotnie bezpłatne aktualizacje. A co się za nimi kryje w TomTom? Przyjrzeliśmy się nowej ofercie nawigacji samochodowych określanej przez producenta jako świąteczna.

Nawigacje z darmową aktualizacją mapDożywotnie bezpłatne aktualizacje map (z częstotliwością raz na kwartał) przygotowano dla nowych nawigacji samochodowych Start 60M, Via 130M, Via 135M, GO Live 825M, GO Live 1005, Go Live 1005 HDT&M i PRO 5150 Truck Live. Warto zwrócić uwagę na oznaczenie modelu, by uniknąć pomyłki przy zakupie. Nie trudno będzie znaleźć w sklepach jeszcze starsze modele, które nie są objęte promocyjną aktualizacją. Wersje z dożywotnią aktualizacją oznaczone są dodatkową literą M.

90 dni na rejestrację!Wybranie właściwego modelu to dopiero połowa sukcesu. Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek: rejestrację urządzenia w ciągu 90 dni od zakupu lub pierwszej lokalizacji pozycji przez urządzenie. Urządzenie rejestruje się w serwisie internetowym MyTomTom. Po założeniu konta warto regularnie odwiedzać serwis by pobierać nie tylko aktualizacje map ale także np. poprawki w ramach systemu udoskonalania map MapShare.

3 lata bezpłatnych aktualizacji: Start 20 i Start 25Podobne warunki trzeba spełnić aby skorzystać z 3 letniej bezpłatnej aktualizacji map w przypadku urządzeń nawigacyjnych TomTom Start 20 i Start 25. Jedyną kluczową różnicą jest wymagany dodatkowy kod do usługi aktualizacji, który otrzymuje się po zarejestrowaniu urządzenia.

Co to jest dożywotnia aktualizacja? Tak jak wspominaliśmy: dożywotnia aktualizacja to modne hasło. Ale co się za nim kryje? W przypadku TomTom oznacza to czas życia produktu. Ale nie z perspektywy użytkownika a producenta. Urządzenie będzie objęte aktualizacją map tak długo jak TomTom będzie oferował aktualizacje oprogramowania, usług, zawartości czy akcesoriów. Jeśli zatem firma w przyszłości zaprzestanie produkcji przenośnych nawigacji i zrezygnuje z rozwijania oprogramowania, to wówczas trudno będzie liczyć na kolejne aktualizacje map.

W przypadku awarii sprzętu i wymiany w serwisie dożywotnie aktualizacje map będą dalej dostępne. To wyjątek od zasady, że prawo do aktualizacji nie przenosi się na inne urządzenie (np. z modelu Via na model GO). Dożywotnia aktualizacja map jest bowiem przypisana do urządzenia a nie do użytkownika. W przypadku odsprzedaży nawigacji kolejnemu nabywcy będzie mógł on dalej korzystać z bezpłatnych map. Ciekawe czy będzie to miało wpływ na ceny używanych nawigatorów TomTom.