Smartfon Samsung Galaxy S3 można podłączyć do radia samochodowego Sony nie tylko poprzez Bluetooth. Innym rozwiązaniem jest technologia Mirror Link, dzięki której można sterować telefonem poprzez ekran dotykowy radia. Wówczas można skorzystać ze specjalnego trybu dla kierowcy. Wystarczy tylko połączyć telefon z radiem korzystając z kabla USB.

Mirror Link po raz pierwszy w AndroidSamsung Galaxy S3 to pierwszy telefon z systemem Android, który może współpracować z kompatybilnymi radiami samochodowymi z Mirror Link. By skorzystać ze specjalnego trybu samochodowego trzeba zainstalować aplikację Drive Link dostępną tylko w sklepie z aplikacjami Samsunga. Co ważne: aplikacja jest darmowa. To duży atut w porównaniu do Nokii, która oferuje aplikację Car Mode Mirror Link tylko za opłatą kilkudziesięciu złotych.

Testowaliśmy wersję Drive Link1.1.012. Oprogramowanie w Sony XAV-601BT to odmiana 1.09.001. Już po zakończeniu testu pojawiła się aktualizacja 1.12.001 – sprawdzimy ją po ponownym udostępnieniu telefonu przez Samsunga. Co ciekawe Sony twierdzi, że w nowej aktualizacji dodano zgodność z Galaxy SIII. Niemniej testowana wersja nieźle radziła sobie ze smartfonem.

Drive Link uruchamiany ręczniePołączenie obu urządzeń nie powodowało automatycznego uruchomienia trybu Drive Link. Trzeba go było uruchomić ręcznie w telefonie a następnie włączyć w radiu. Co ważne, sprzęt szybko reagował na polecenie, więc ekran powitalny trybu samochodowego pojawiał się niemal od ręki. Tak samo jak podczas prób z Alpine ICS-X8 pierwszy ekran powitalny zawiera prognozę pogody, zegar oraz skrót do kalendarza i pozostałych funkcji. Samsung szybko reaguje na polecenia z radia: włączenie kalendarza, nawigacji czy odtwarzacza muzyki odbywa się szybko a wyświetlanie grafiki jest bardzo płynne.

Grafika: bardzo dobrzePłynność grafiki łatwo docenić podczas pracy w trybie nawigacji. Póki co, można skorzystać z nawigacji Google. Niewykluczone, że niebawem to się zmieni, gdyż w menu aplikacji jest opcja zmiany domyślnego oprogramowania nawigacyjnego. Póki co nie jest jeszcze aktywna, ale zapewne wraz z pojawianiem się kolejnych aktualizacji będzie w końcu dostępna. Drive Link jest bowiem od niedawna dostępny dla użytkowników, więc jest jeszcze nad czym popracować. Na liście życzeń: dostęp do pełnych zasobów telefonu jak w Nokia Car Mode.

Ideał? Jeszcze niePewne niedoskonałości w oprogramowaniu radia Sony widać podczas prób przejścia z jednego menu do drugiego w telefonie. W wersji 1.09.001 wyjście z kalendarza w Galaxy S III jest możliwe tylko gdy korzystamy z ekranu telefonu. Ograniczenia dotyczą także menu odtwarzacza muzyki, klawiatury telefonu czy nawigacji. Jeśli jednak telefon jest podłączony do uchwytu w łatwo dostępnym miejscu, to wówczas nie ma problemu. Niebawem sprawdzimy czy w nowszej wersji oprogramowania usunięto tę niedogodność.

Niezależnie od ograniczeń: to duża wygoda, kiedy można sterować nawigacją albo korzystać z klawiatury telefonu wyświetlanej na ekranie radia samochodowego. Unikalnym dla Samsunga rozwiązaniem w trybie samochodowym Mirror Link jest funkcja odczytywania treści wiadomości SMS. Choć synteza głosu jest dość sztuczna to i tak łatwo docenić odczytanie wiadomości podczas jazdy.

Kiedy inne telefony?Na upowszechnienie Mirror Link trzeba cierpliwie czekać. Z pewnością duże szanse powodzenia ma wprowadzenie technologii do systemu Android. Kwestią czasu jest pojawienie się aplikacji w tańszych smartfonach i to nie tylko Samsunga. W kolejce jest m.in. HTC, LG czy Sony. Z pewnością prace nad aplikacjami przyśpieszy wprowadzenie opcjonalnego radia z MirrorLink do najnowszego VW Golfa. I dopiero wówczas zacznie się zabawa na całego.