Garmin znany jest przede wszystkim z wyspecjalizowanych systemów nawigacyjnych do samochodów, samolotów czy łodzi. Mało kto wie, że firma projektuje także cyfrowe kokpity do samolotów, łodzi i statków. Teraz po raz pierwszy Garmin zaprojektował cyfrowy kokpit do samochodów. Oto wizja najbliższej przyszłości.

Jak w nowo projektowanych samochodach zarządzać funkcjami informacyjnymi, nawigacyjnymi czy rozrywkowymi? Z pewnością nie łatwo, gdyż funkcji będzie coraz więcej dzięki m.in. zaawansowanej współpracy samochodu z nowoczesnymi telefonami. Z problemem zmierzył się Garmin, który opracował projekt systemu multimedialnego do wbudowania w deskę rozdzielczą.

Projekt Garmin K2: kompletny system

Projekt zintegrowanego systemu pokładowego samochodu nosi nazwę K2. Pod tym mało wymownym określeniem kryje się dość zaawansowany zestaw . W skład wchodzi duży 10 calowy ekran sterowany dotykowo (z możliwością obsługi w rękawiczkach) i 12 calowy panel za kierownicą. 12 calowy panel służy jako alternatywa dla tradycyjnego zestawu zegarów w samochodzie. Wyświetla nie tylko podstawowe liczniki ale także i dane z systemu audio, nawigacji czy komputera samochodu.

Informacji do wyświetlenie jest sporo, więc można oczekiwać, że kierowca sporo czasu spędzi na spoglądanie na wyświetlacze. Stąd wprowadzono system informacji głosowej. Garmin K2 może czytać treść wiadomości sms i poczty email. Kierowca może dyktować odpowiedź nie tracąc czasu na korzystanie z tradycyjnej klawiatury. Komunikacja głosowa obejmuje także polecenia. Można zatem poprosić o aktualną prognozę pogody, komunikaty drogowe, sprawdzenie kalendarza czy poszukiwanie określonego adresu. Dostęp do informacji odbywa się oczywiście w trybie on-line.

Dostęp on-line możliwy jest po połączeniu ze smartfonem. Garmin przewiduje tradycyjną współpracę poprzez Bluetooth, gdzie telefon służy jako modem. Co ciekawe producent lansuje własną ideę współpracy z telefonem. Zamiast korzystać z odzwierciedlania aplikacji mobilnych na desce rozdzielczej (klonowanie ekranu z telefonu na wyświetlacz samochodowy) Garmin proponuje integrację indywidualnie opracowanego menu użytkownika. Oczywiście menu zaprojektowanego specjalnie do używania w samochodzie.

Firmowa specjalność: nawigacja

Nowa system pokładowy nie może się obejść bez nawigacji. W końcu to firmowa specjalność. Garmin oferuje nawigację 3D z obowiązkowym już wyświetlaniem realistycznie odwzorowanych budynków i skrzyżowań. W ramach ciekawych usprawnień: nawigacja automatycznie wyszukuje stacje benzynowe wzdłuż trasy, jeśli tylko otrzyma informację o niskim poziomie paliwa. Ponadto nawigacja uwzględnia zadania zapisane w kalendarzu (np. odbiór zamówionego sprzętu, obowiązkowe zakupy) i wyszukuje najdogodniejsze lokalizacje do odwiedzenia podczas podróży. System nawet może szacować czy kierowca spóźni się na ulubione spotkanie i automatycznie powiadomić uczestników o spóźnieniu.

Garmin nie zapomniał o indywidualizacji systemu K2. W domowym zaciszu można wybrać ustawienia i funkcje, które mają być dostępne w pierwszej kolejności. K2 dostosowano nawet do tak zaawansowanej personalizacji jak wybór listy nagrań zależnie od dnia tygodnia. W ramach dostosowywania przygotowano nawet funkcję planowania tras, które można potem przesłać do nawigacji w samochodzie.