Czy fabryczna nawigacja prowadzi w pole? Tak, to się zdarza. Nawet najbardziej renomowanym markom. Fabryczna nawigacja w Dacii Sandero także może wyprowadzić na plac budowy. Zawarte w niej mapy obejmują sieć autostrad w Polsce: w nieodległej przyszłości. Nawigacja prowadzi zatem autostradami, których wciąż nie ukończono. Problem dotyczy A1 w okolicach Włocławka a także budowanych odcinków A4.

Nawigacja w Dacii może także poprowadzić drogą brukową (tak jak nam się przytrafiło w okolicach dworca PKP w Siedlcach). I to nawet wówczas, gdy wybierzesz profil trasy szybkiej. Szybkiej czyli jakiej? Jeszcze do niedawna wybór trasy szybkiej w nawigacji oznaczał, że poprowadzi nas drogami najwyższych kategorii: krajowymi i wojewódzkimi. Obecnie jednak trasa szybka jest traktowana zupełnie inaczej: liczy się czas dotarcia do celu. Nawet gdy po drodze masz przejechać drogą brukową. Realna oszczędność? W przypadku drogi w Siedlcach: kilka minut. To dla ruchu lokalnego bardzo dogodny skrót. I jako taki: uwzględniony przez nawigację.

Czy winić nawigację w Dacii? Wbrew pozorom podobną trasę mogą wyznaczyć nawigacje w samochodach znacznie lepszych marek. A czy chcielibyście podróżować po bruku? Jeśli nie, to lepiej wybrać inny wariant trasy: optymalną lub ekonomiczną. I na wszelki wypadek dokładnie sprawdź przebieg trasy: choćby w Google Street View. Szczególnie wtedy, gdy wyruszasz w podróż w nieznane miejsce.