Jak dobrać radio samochodowe do wystroju wnętrza w samochodzie? JVC proponuje ciekawe rozwiązanie: nowe radioodtwarzacze 2 DIN z trzema niezależnymi strefami oświetlenia. Dla każdej strefy można dobrać barwę z palety 29 kolorów. Efekt jak na zdjęciach: łatwo osiągnąć dość krzykliwe efekty. Na miarę dyskoteki. Czy tak charakterystyczny sprzęt przyjmie się na rynku? Niebawem trafi do sklepów.

Charakterystyczny dobór stref podświetlenia zastosowano w dwóch nowych radiach samochodowych: KW-R910BT i KW-R710. Oba modele to urządzenia niezwykłe nie tylko ze względu na oświetlenie. To tradycyjne radioodbiorniki samochodowe w rozmiarze 2 DIN. Propozycja dla tych, którzy wolą duże radio 2 DIN zamiast multimedialnego sprzętu ze sporym ekranem. Zamiast? Wbrew pozorom, nie każdy chce instalować w samochodzie sprzęt z dużym dotykowym ekranem.

Choć tradycyjne radia samochodowe CD 2DIN to sprzęt dla nieco bardziej konserwatywnych klientów, to jednak JVC nie zapomniało o ciekawych gadżetach. Najciekawszym z nich jest funkcja sterowania radiem za pośrednictwem telefonu. Wystarczy telefon z Android oraz bezpłatna aplikacja JVC Smart Music Control. Poprzez Bluetooth odbywa się obustronna komunikacja pomiędzy sprzętem samochodowym a smartfonem. Na ekranie telefonu można zobaczyć podstawowe informacje z radia JVC: odbieraną rozgłośnię, częstotliwość radiową, odtwarzane nagranie. Dzięki odpowiednim ruchom palca na ekranie można sterować odtwarzaniem muzyki, wyborem stacji radiowej a nawet korekcją dźwięku. Wydawałoby się z pozoru dość „gadżeciarskie” rozwiązanie łatwo docenić w samochodach, w których radio instaluje się na tyle nisko lub daleko od kierowcy, że obsługa jest mało wygodna.

Aby korzystać z aplikacji potrzebne jest połączenie Bluetooth. W przypadku JVC KW-R910BT układ Bluetooth jest w standardzie. W niższym modelu KW-R710 można dokupić opcjonalny moduł Bluetooth podłączany do gniazda USB. Z pozoru ciekawe rozwiązanie. W praktyce: mało ekonomiczne. Znając dotychczasową politykę cenową JVC lepiej od razu wybrać droższy model niż dopłacać za opcję do tańszej wersji. A ile? By odpowiedzieć na to pytanie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać aż sprzęt pojawi się w polskich sklepach.