Mirror Link to długo oczekiwany standard. Dzięki niemu można lepiej wykorzystać możliwości nowoczesnego smartfonu w samochodzie. Technologia umożliwia podgląd i kontrolę na ekranie radia kluczowych funkcji nowoczesnego telefonu: odtwarzacza muzyki, podglądu wiadomości, książki telefonicznej. Możliwości można łatwo zwiększyć. Wszystko zależy od producenta telefonu.

Kto pierwszy? Alpine, Nokia i ToyotaW pierwszej kolejności dostęp do technologii MirrorLink umożliwiła Nokia. Do niej dołączyła Toyota z firmowym radiem Panasonic do modelu IQ. Niebawem pojawi się kompatybilny sprzęt w najnowszym modelu Golfa. W sklepach już pojawiły się pierwsze radia Alpine, JVC i Sony dostosowane do MirrorLink. Po wakacjach zadebiutował także Samsung, który jako pierwszy wprowadził system MirrorLink na platformę Android. Samsung zaczął od flagowego modelu Galaxy S3

To właśnie Galaxy S3 użyliśmy do pierwszego testu. W krótkim teście wykorzystaliśmy również dwa telefony Nokia: N8 i 701. Oczywiście trudno porównać starsze modele Nokii z najnowszą konstrukcją Samsunga. Głównym celem było sprawdzenie możliwości jakie zapewniają obaj producenci telefonów z systemem Mirror Link. Telefony podłączyliśmy do radia Alpine ICS-X8. Aplikacje Car Mode with Mirror Link (2.028) i Samsung Drive Link (1.1.012) pobraliśmy z internetowych sklepów producentów telefonów.

Nokia: jaki telefon takie możliwościMożliwości w Nokii są imponujące. Do wyboru jest bowiem tryb samochodowy Car Mode (niestety płatny: ok. 70 zł) a także rozszerzony dostęp do funkcji telefonu (możliwy dopiero po zakupie płatnej aplikacji Car Mode with Mirror Link). Car Mode to nic innego jak system bezpiecznego korzystania z telefonu w samochodzie. Duże ikony w menu ułatwiają dostęp do kluczowych funkcji. Co ciekawe rodzaj funkcji jest zależny od telefonu.

W N8 można użyć odtwarzacza muzyki, telefonu z podglądem książki oraz nawigacji. W modelu 701 dodano jeszcze prognozę pogody. Wszystko obsługuje się bardzo dobrze: wygodnie i intuicyjnie, dzięki świetnie zaprojektowanemu menu. Jedyne zastrzeżenia: szybkość pracy. N8 działa wolniej niż 701. Niemniej: pod względem płynności działania nawigacji Nokia i płynności wyświetlania map jest bardzo dobrze.

Radio z Nokią zmienia się w sprzęt internetowyAlternatywą dla Car Mode jest rozszerzony tryb współpracy. To nic innego, jak wyświetlanie pulpitów i menu telefonu. To oznacza, że poprzez radio możemy uruchomić dowolne oprogramowanie z telefonu. Skorzystaliśmy z nawigacji NaviExpert, odtwarzacza filmów, gier (Angry Birds i inne) a nawet…kamery video w telefonie. Można nawet przeglądać strony w internecie, korzystać z wiadomości email, przeglądać SMS a nawet wyświetlać mapę korków online. Możliwości uzależnione są od telefonu. Z N8 nie było podglądu kamery video, co nie było żadnym problemem po podłączeniu telefonu Nokia 701.

Rozszerzony tryb dostępu do telefonu jest możliwy tylko w sytuacji gdy radio samochodowe rozpozna, że został zaciągnięty hamulec ręczny. Wspomniana blokada jest jednak dość symboliczna i instalatorzy bardzo łatwo „obchodzą” zabezpieczenie.

Samsung Galaxy S3: odmienna filozofiaW czasie gdy przeprowadzaliśmy pierwsze próby specjalna aplikacja Drive Link była dostępna tylko do telefonu Samsung Galaxy S3. W porównaniu z Nokią, Samsung Drive Link umożliwia dostęp tylko do trybu samochodowego. Nie ma możliwości sterować wszystkimi zasobami telefonu poprzez kompatybilne radio samochodowe. Niemniej tryb samochodowy jest i tak bardzo interesujący.

Do wyboru jest sterowanie odtwarzaniem muzyki, nawigacją, kalendarzem, prostą prognozą pogody oraz nawiązywaniem połączeń telefonicznych i podglądu wiadomości SMS. Nieźle prezentuje się podgląd wiadomości z funkcją syntezy głosu. Telefon odczyta treść wiadomości SMS. Choć brzmienie głosu jest dość sztuczne to z pewnością nie można tego określić mianem kaleczenia języka polskiego.

Jedyna nawigacja, czyli Google?W menu Drive Link teoretycznie można wybrać domyślną aplikację nawigacyjną. Niestety póki co, działa tylko nawigacja Google. I działa dobrze, jakkolwiek jej efektywność jest mocno uzależniona od zasięgu sieci GSM. Zdecydowanie wolę mapy w pamięci telefonu jak w Nokia Maps. W trybie samochodowym nie udało nam się uruchomić aplikacji zainstalowanych dodatkowo: AutoMapy i NaviExperta. Zapewne jednak w kolejnych aktualizacjach Drive Link pojawi się wspomniana możliwość w Samsungu.

To co nie powinno dziwić, to szybkość działania aplikacji. Drive Link działa wyraźnie szybciej niż Car Mode. Nie należy jednak zapominać o możliwościach telefonów użytych w ekspresowym teście.