Radio samochodowe sterowane przez telefon z systemem Android? Z JVC to możliwe. Dzięki pomysłowej aplikacji telefon zmienia się w specjalny pilot sterujący. Wystarczy określony ruch palcem na ekranie, by zmienić korekcję dźwięku, wybrać nagranie, folder z muzyką albo stację radiową. Jako gadżet: super. A jak sprawdza się w praktyce?

Od czego zacząć?To ważne: nie trzeba szczególnie kosztownych inwestycji. Wystarczy smartfon z systememAndroid (wymagana wersja co najmniej 2.1 oraz Bluetooth z funkcją parowania SSP). Do tego darmowa aplikacja Smart Remote, którą można pobrać ze sklepu Google Play. No i jeszcze potrzebne jest odpowiednie radio samochodowe. Katalog kompatybilnych modeli jest obszerny: zawiera 20 różnych modeli sprzętu samochodowego JVC. Na najtańszy z nich, czyli KD-X50BT wystarczy w sklepach internetowych ok. 330 zł. Testowany przez nas KD-SD80BTE można znaleźć w internecie za ok. 630 zł. Potem już tylko pozostaje sparować telefon z radioodtwarzaczem. My użyliśmy starszego modelu Sony Ericsson Xperia Arc.

Jak to działa?Parowanie zakończone sukcesem? Jeśli tak, to aplikacja Smart Remote powinna się automatycznie uruchomić. Ekran telefonu zmienia się wówczas w aktywny pulpit sterujący radiem. Wystarczy przesuwać palcem po ekranie, by sterować określonymi funkcjami. Istotny jest kierunek ruchu. Jeśli na lewo: odtwarzacz cofnie do początku utworu albo przeszuka pasmo radia w stronę niższych częstotliwości. Jeśli w prawo: kolejne nagranie albo stacja radiowa. Przesuwanie w górę lub w dół przyda się do zmiany folderów z muzyką MP3.

Można także wykonać jeszcze jeden ruch (kształt litery V). Wówczas nastąpi zmiana korekcji dźwięku. Na reakcję sprzętu nie trzeba długo czekać. Opóźnienie jest minimalne, ale trudno oczekiwać, by wszystko odbywało się od ręki. Wrażenie jest jednak bardzo dobre.

Co widać w telefonie?Telefon przyda się nie tylko jako pulpit sterujący. Komunikacja pomiędzy sprzętem odbywa się w obie strony. Na wyświetlaczu telefonu można zobaczyć informacje z radia samochodowego. Są to krótkie informacje tekstowe: nazwa odtwarzanego nagrania albo odbieranej stacji radiowej (dane RDS a także częstotliwość). Tekst pokazuje się niemal jednocześnie na obu wyświetlaczach: radia i telefonu.

Komu to potrzebne?Nie da się ukryć: to ciekawy gadżet. Ale czy rzeczywiście użyteczny na co dzień? Wbrew pozorom nie trudno znaleźć kilka zastosowań. Rozwiązanie łatwo docenić, kiedy radio samochodowe jest zainstalowane bardzo nisko, co utrudnia obsługę. Wówczas telefon umieszczony w uchwycie w łatwo dostępnym miejscu staje się niezłym pulpitem sterującym.

Smart Remote można także wykorzystać …podczas zawodów dB Drag Racing. Łatwiej wówczas uruchomić odtwarzane nagranie podczas pomiaru poziomu hałasu. Kto wie, czy Smart Remote nie stanie się ulubionym gadżetem zawodników z lig dB?

Radioodtwarzacze JVC kompatybilne z funkcją Smart RemoteKD-R73xBT, KD-A735BT, KD-HDR71BT, KD-AHD75BT, KD-SD80BT, KD-R60(wymagany adapter BT), KD-A65 (wymagany adapter BT), KD-R50 (wymagany adapter BT), KD-R80BT, KD-A95BT, KD-R90BT, KW-R800BT, KW-R700BT, KW-R600BT, KW-HDR81BT, KW-SD70BT, KW-R900BT, KD-X50BT, KD-X80BT, KD-X70BT