Skrywany do ostatniej chwili wygląd Skody Karoq zgodnie z przewidywaniami nie okazał się rewolucyjny. Samochód jest podobny do większego kuzyna, zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Należy jednak przyznać, że kompaktowy SUV prezentuje się zgrabniej od Kodiaqa. Jego wszystkie światła (tylne, dzienne, mijania, drogowe i przeciwmgielne) mogą być wykonane w technologii LED, a rozmiary aluminiowych obręczy kół kończą się dopiero na rozmiarze 19 cali.

Czeska marka chwali się ponadprzeciętną funkcjonalnością swoich modeli. Nie inaczej jest w przypadku Skody Karoq. Auto ma 4382 mm długości, 1841 mm szerokości i 1605 mm wysokości przy rozstawie osi wynoszącym 2638 mm. Jego wnętrze rzeczywiście jest przestronne i wygodne. Opcjonalny system VarioFlex oznacza trzy niezależne fotele z tyłu. Każdy z nich można przesuwać, a nawet wymontować z samochodu. W zależności od ich ustawienia otrzymujemy więcej miejsca na nogi pasażerów lub większą przestrzeń w bagażniku. Standardowa pojemność kufra wynosi od 479 do 588 l (bez systemu – 521 l), a po wyjęciu foteli do wykorzystania jest aż 1810 l.

Skoda Karoq – nie tylko pojemna

Karoq otrzymał najnowsze systemy multimedialne koncernu Volkswagen, na czele z cyfrowym zestawem wskaźników. Analogowe zegary zastąpiono ekranem, który wyświetla informacje (prędkość, obroty silnika, mapę i komendy nawigacji czy stację radiową) na cztery różne sposoby. To dopiero początek nowości.

Z najbardziej rozbudowanym systemem informacyjno-rozrywkowym na środku deski rozdzielczej znajduje się duży ekran dotykowy o przekątnej 9,2 cala. Wybranymi funkcjami steruje się także za pomocą odpowiednich gestów dłoni. Nie zapomniano o funkcjach łączności ze smartfonami, ich bezprzewodowym ładowaniu czy pokładowym module Wi-Fi. Z samochodem można się połączyć zdalnie poprzez aplikację mobilną, by sprawdzić stan paliwa, miejsce postoju lub włączyć ogrzewanie postojowe.

Ciekawą opcją w wyposażeniu są również trzy personalizowane kluczyki, przydatne, jeśli z jednego auta korzysta wiele osób. Po otworzeniu samochodu jednym z nich automatycznie przywracane są indywidualne ustawienia danego kierowcy, dotyczące profilu jazdy, pozycji fotela czy działania klimatyzacji.

Ponadto Karoq jest w stanie mocno wspierać kierowcę, by podróż była jak najwygodniejsza i najbezpieczniejsza. Na pokładzie mogą się znaleźć m.in. system nadzoru odstępu Front Assist z funkcją automatycznego hamowania awaryjnego do 34 km/h (seryjny), aktywny tempomat, system wykrywania pojazdów z martwej strefie, wspomaganie wyjazdu tyłem, asystent pasa ruchu czy funkcja rozpoznawania znaków drogowych.

Skoda Karoq – nowe silniki

Pora zajrzeć pod maskę. Tam znajdziemy jeden z pięciu silników (cztery są nowe; wszystkie z turbodoładowaniem, bezpośrednim wtryskiem paliwa, funkcją start/stop i układem odzysku energii hamowania). Dwa z nich to benzyniaki: trzycylindrowy 1.0 TSI o mocy 115 KM (ciekawe jak sobie poradzi w SUV-ie) oraz 1.5 TSI 150 KM z układem odłączania dwóch cylindrów ACT.

Dla zwolenników silników wysokoprężnych przygotowano jednostki: 1.6 TDI 115 KM oraz 2.0 TDI w dwóch wariantach mocy (150 i 190 KM). Z wyjątkiem najmocniejszego diesla, wszystkie silniki standardowo będą występować z 6-stopniową ręczną skrzynią biegów. Dwusprzęgłowa, 8-stopniowa przekładnia DSG będzie dodatkowo płatna. Nie dotyczy to wspomnianego 190-konnego 2.0 TDI, który seryjnie będzie oferowany z DSG i napędem 4×4.

Na liście dodatków nie zabraknie też zawieszenia z amortyzatorami o zmiennej charakterystyce pracy oraz trybu Offroad (z 4x4), w którym jazdę po nieutwardzonej nawierzchni ułatwiają system ASR, elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego i asystenci podjazdu i zjazdu.

Skoda Karoq – to może być hit

Nowy model, nowa nazwa. Wydaje się, że Skoda Karoq słusznie odcina się od mało popularnego Yeti. Jest od niego większa, praktyczniejsza i naszpikowana wszystkimi najnowszymi technologiami. Nie brakuje w niej praktycznych rozwiązań, więc do osiągnięcia sukcesu potrzeba już tylko rozsądnie skalkulowanych cen. Te jeszcze nie są znane, ale patrząc, jakie zainteresowanie budzi Kodiaq, nowemu SUV-owi marki wróżymy równie duży sukces.

Skoda Karoq trafi do sprzedaży w Polsce w czwartym kwartale tego roku.