Chociaż technologia hybrydowa Toyoty w wersji produkcyjnej liczy tylko 16 lat, to portfolio pojazdów hybrydowych marki liczy dziś aż 23 modele, sprzedawanych w 80 krajach świata. W lipcu 2013 roku koncern sprzedał 5,5-milionowy samochód z napędem hybrydowy. Jednak sukcesy te, to sam początek hybrydowej ekspansji. Podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego IAA 2013 we Frankfurcie nad Menem Toyota pokaże, jak technologia nisko i bezemisyjnych pojazdów będzie rozwijana w przyszłości.

Yaris Hybrid-R concept

Yaris Hybrid-R będzie pojazdem koncepcyjnym, pokazującym rozwój technologii hybrydowej w kierunku znakomitych osiągów i najwyższego poziomu przyjemności z jazdy. Model bazuje na 3-drzwiowej wersji Yarisa. Pod maską znajdzie się jednostka Global Race Engine (GRE) o pojemności 1.6l, opracowana przez Toyota Motorsport GmbH (TMG), oraz dwa mocne silniki elektryczne dostarczające inteligentnego napędu na 4 koła. Podobnie jak w wyczynowym bolidzie TS030 HYBRID, energia odzyskana z hamowania jest magazynowana w kondensatorach o wysokiej pojemności i efektywności, odpowiadających potrzebom samochodu sportowego.

W 16 lat na szczyt

Toyota opracowywała i rozwijała rozwiązania nisko-emisyjne w motoryzacji przez ostatnich 40 lat. W rezultacie koncern jest dziś światowym liderem w konstrukcji i produkcji napędów hybrydowych. Przez 16 lat obecności hybryd na rynku Toyota osiągnęła pozycję światowego lidera tej technologii, z 23 modelami hybrydowymi oferowanymi w 80 krajach świata, czyli czterokrotnie więcej niż jakakolwiek inna firma. Całkowita sprzedaż hybryd Toyoty i Lexusa przekroczyła w lipcu 2013 r. liczbę 5,5 mln egzemplarzy, z czego ponad 10% sprzedano w Europie. Do końca 2015 roku na rynku zadebiutuje kolejnych 16 modeli hybrydowych.

Ogniwa paliwowe

Toyota uważa, iż samochód hybrydowy na ogniwa paliwowe (Fuel Cell Hybrid Vehicle, FCHV), jest technologicznie najbliższy osiągnięcia celu zerowej emisji. Przed wprowadzeniem modelu FCHV do seryjnej produkcji w 2015 roku, koncern zaprezentuje najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.