Nie jest tajemnicą, iż konstruktorzy i designerzy Volvo pracują pełną parą nad przyszłą generacją modelu XC90. Jednak zespół pod kierownictwem Thomasa Ingenlatha pracuje nad różnymi konceptami, które powstały już według nowego języka designu marki.

Pierwszym nowym konceptem jest duże coupé, nawiązujące do tradycji słynnego i pięknego Volvo P1800, który był produkowany w latach 1961-1973. Jednak ciekawostką jest fakt, że 1/5 wyprodukowanych egzemplarzy Volvo P1800 miała dość futurystryczne nadwozie kombi (shooting breake).

Koncept z 2013 roku nazwany Scalable Product Architecture ma ukazać postęp i być zwiastunem nowej palety modelowej. Wiele elementów zobaczymy w najnowszej generacji Volvo XC90.

Charakterystyczne elementy to m.in. światła diodowe do jazdy dziennej, niska i długa maska, 21-calowe obręcze kół. Thomas Ingenlath porównuje swój koncept z lwem, przed którym nieustannie należy mieć respekt.

We wnętrzu znajdziemy duży dotykowy wyświetlacz, a także połączenie elementów drewnianych z tkaniną. Koncept to plug-in hybrid stanowiący połączenie silnika benzynowego o pojemności skokowej 2.0 l z kompresorem i turbosprężarką oraz silnikiem elektrycznym umieszczonym na tylnej osi. Łączna moc 384 KM oraz maksymalny moment obrotowy 600 Nm.