Rumunia to niezwykły kraj oddalony od stolicy Polski niespełna 1000 km. Z roku na rok przyciąga coraz więcej zwiedzających i nic w tym dziwnego. Nie dość, że pod wieloma względami jest atrakcyjny dla przyjezdnych, to intensywnie się rozwija.

Inwestycje turystyczne pochłaniają olbrzymie sumy. Z jednej strony może to cieszyć, z drugiej smuci, gdyż Rumunia traci swój dziki urok, a zamiast szutrów pojawia się asfaltowa nawierzchnia.

Planując wycieczkę do Rumunii, nie musimy się niczego obawiać. Nie spotkamy natrętów, skorumpowanej i naprzykrzającej się policji – stare czasy dawno odeszły w zapomnienie.

Podobnie jak w Polsce w wielu miejscach można płacić kartą. W miastach i miasteczkach znajdziemy bankomaty, supermarkety, a ceny są zbliżone do naszych.

Przed wjazdem do Rumunii musimy pamiętać o zakupie winiety (płatność za wszystkie drogi). Ważna przez 30 dni kosztuje 7 euro. Wyjazd urlopowy warto szczegółowo zaplanować i zastanowić się, który rejon chcemy odwiedzić.

Poznanie całej Rumunii w tydzień nie jest możliwe

Szczególnie polecamy część północną, czyli Maramuresz, Bukowinę i Mołdawię, lub centralną (Transylwania) i zachodnią (Oltenia, Muntenia). Wybór jest trudny bo obie propozycje są ciekawe.

Część północna, a zwłaszcza Maramuresz i Bukowina to regiony gdzie tradycja i folklor kultywowane są do dziś. Mieszkańcy często zakładają bogato zdobione stroje ludowe, a w niedzielę spotkać można parady wystrojonych dziewcząt.

W Maramureszu zachowało się kilkanaście wsi z unikalną, drewnianą zabudową (słynne zagrody i bramy marmorskie) są także skanseny i drewniane cerkwie ze strzelistymi wieżami.

W miejscowości Sapanta koniecznie trzeba odwiedzić „wesoły cmentarz”, na którym rzeźby i malowidła przedstawiają sceny z życia bądź śmierć zmarłych, zaś w Viseu de Sus – parową kolejkę.

Bukowina słynie z klasztorów zdobionych religijno-historycznymi malowidłami (Sucevita, Moldovita, Arbore XV-XVII w.) i unikalnych zabudowań wiejskich bogatych w formy (także polskich np. Nowy Sołoniec).

Krajobraz Karpat Wschodnich jest bardzo malowniczy

Piękne widoki rozpościerają się na doliny, łąki, wzgórza i grzbiety górskie. Kierując się na wschód, dotrzemy do historycznej krainy – Mołdawii. Na pagórkowatej wyżynie cennymi zabytkami są klasztory i monastyry (Neamt, Agapia).

W obszarze Maramureszu zaznaczyliśmy na mapie dwie szutrowe trasy. Pierwsza z Firizi do Sapanty (1) może okazać się wymagająca terenowo i nawigacyjnie, bo drogi zmieniają się wraz z pracami leśnymi i pogodą.

Druga z Cavnic do Budesti (2), niezbyt trudna, prowadzi przez góry do doliny Izy, centrum Maramureszu. W górach jest wiele szlaków, jednak pamiętać należy, że nie wszędzie wolno wjeżdżać! Niektóre z nich mogą okazać się zamknięte dla ruchu turystycznego, nieprzejezdne lub po prostu ślepe.

Dobrze zaopatrzyć się w szczegółowe mapy lub skorzystać z usług przewodników organizujących wyprawy samochodowe. Region centralny – Transylwania (Siedmiogród) ze wszystkich stron otoczony jest szczytami.

To kraina niezwykle bogata w atrakcje przyrodnicze i historyczne

W górach zachodniorumuńskich, zwanych „królestwem krasu” znajdziemy mnóstwo jaskiń, wąwozów, podziemny lodowiec oraz wiele innych form geologicznych.

Kolejnym punktem godnym uwagi jest najwyżej położona w Rumuni, widokowa Transalpina – droga krajowa DN67C, prowadzi z Sebes do Novaci, ma 130 km długości i osiąga wysokość 2145 m n.p.m. (od 2010 r. pokryta jest niestety asfaltem).

Warto wybrać się też w Góry Kelimeńskie. Pasmo zbudowane jest ze skał wulkanicznych, a powyżej granicy lasu występują łąki alpejskie. Ciekawostkę stanowi określany cudem natury wąwóz Bicaz, otoczony ponad 300-metrowymi skałami. Godna polecenia jest również szosa Transfogarska, a także zamek Drakuli.

W górach łatwo znaleźć bezdroża i ciekawe szutrowe drogi, jednak to, co nas na nich czeka nie zawsze da się przewidzieć. Jedną z propozycji może być malownicza trasa pośród niezbyt wysokich, krasowych gór.

Zaznaczona na mapie prowadzi z Alba Iuli do Turdy (3). Oprócz zachwytów nad piękną przyrodą warto pamiętać o zabytkach i zagłębić się w historię regionu.

Zamek chłopski w Rasnov, Hunedoarze, twierdza Alba Carolina, wsie saskie z obronnymi kościołami, średniowieczne miasta Sighisoara, Brasov, Sybin – to tylko niektóre propozycje.

Miejsca te idealnie jest odwiedzić, przemieszczając się między pasmami górskimi. Takie przerywniki historyczne będą miłym kontrastem dla sielskich widoków gór, lasów i pilnujących swoich owczych stad pasterzy.

Rumunia to niezwykły kraj, ewenement w Unii Europejskiej. Kraj, gdzie inwestycje przemysłowe zaskakują brakiem logiki, mieszkańcy na każdym kroku oddają się przyjemności piknikowania, a przyroda uderza nasze zmysły. Szczególne podziękowania dla przewodnika w Rumunii – Michała Suławko (Maramuresz.com).