Officina Alfieri Maserati założona została przez braci Maserati w grudniu 1914 roku w Bolonii. Był to warsztat budujący samochody wyścigowe.

W 1940 roku firmę przeniesiono do Modeny - działa tam do dziś.

Samochody drogowe Maserati zaczęło budować od 1957 roku. Firma od lat 50. XX wieku przeszła wiele przekształceń, zmieniali się jej właściciele (Citroen, Tomaso, Fiat).

Dziś salony Masearti są w 61 krajach na całym świecie - także w Polsce. Od 2012 roku przedstawicielem Maserati w Polsce jest firma Chodzeń w Piasecznie pod Warszawą.

Z okazji 100-lecia Maserati organizuje międzynarodowy zlot fanów tej marki. Odbędzie się między 18 a 20 września. Początek w Modenie, a zakończenie w Turynie.

W Modenie zaplanowany jest przejazd historycznych i współczesnych modeli Maserati, wizyta w Muzeum Ferrari oraz w fabryce Maserati.

Drugiego dnia uczestnicy przejadą do Turynu - przewidziana jest wizyta i jazdy na torze San Martino del Lago koło Cremony, a także parada aut ulicami Cremony oraz wjazd do Turynu.

Trzeciego dnia odbędzie się konkurs elegancji na turyńskim placu San Carlo.

Zanim te wszystkie uroczystości się odbędą prezentujemy galerię historycznych modeli Maserati. Wszystkie są bardzo cenne, a niektóre z nich powstały w zaledwie kilku egzemplarzach.