Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Francuzi przejmują Opla

6 mar 17 10:09

Francuski koncern PSA (Peugeot, Citroen, DS) za 2,2 miliardy euro przejmuje Opla.

Udostępnij
0
Skomentuj
PSA przejmuje Opla PSA przejmuje Opla Foto: Opel / Auto Świat

Przedstawiciele obu koncernów podczas porannej konferencji w poniedziałek 6 marca potwierdzili pojawiające się od kilku dni doniesienia o połączeniu.

Po przejęciu 12 fabryk należących do GM w Europie (ok. 40 tys. pracowników) koncern PSA stanie się drugą firmą motoryzacyjną w Europie zajmującą 17 proc. rynku. Roczna produkcja szacowana jest na 5 milionów aut.

Sprzedając Opla (i brytyjskiego Vauxhalla) GM ostatecznie wycofuje się z Europy. Powodem tej decyzji są straty Opla – od 1999 r. łączne straty wyniosły 9 miliardów dolarów.

Przejęcie Opla przez PSA pozwoli zaoszczędzić rocznie 1,7 miliarda dolarów – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prezes GM MaryT. Barra. Kieruje ona GM od stycznia 2014 r. i znana jest z twardej ręki oraz braku sentymentów. Jej motto to: kasa, a nie masa. Oznacza to, że GM nie będzie się ścigał na wielkość produkcji z Toyotą i Volkswagenem, lecz skupi się na zysku.

Cała umowa dotycząca przejęcia GM/Vauxhall przez PSA jest skomplikowana i potrwa do końca 2017 r.

Na razie nie wiadomo co stanie się z dwiema fabrykami Opla w Polsce – w Gliwicach (samochody) oraz w Tychach (silniki).

Na zdjęciu od lewej Carlos Tavares – przewodniczący Zarządu PSA oraz Mary T. Barra – szefowa GM.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej