Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Nowe przepisy: na rowerach obowiązkowo w kaskach do czternastego roku życia

9 kwi, 12:08

Zapewne jeszcze w tym roku, a najpóźniej do 2019 r. Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi obowiązek jazdy w kaskach rowerowych dla dzieci do ukończenia czternastego roku życia. Niedawne pomysły zostaną niebawem przekute w oficjalne przepisy.

Udostępnij
0
Skomentuj
Rowerzyści Rowerzyści Foto: Auto Świat / Auto Świat

Jak ustalił portal brd24.pl, niedługo także w Polsce zostaną wprowadzone przepisy, które narzucą obowiązek jazdy rowerem w kasku. Oczywiście będzie on dotyczył tylko dzieci, a ujęty w ustawie wiek, do którego regulacje te mają obowiązywać, to 14 lat. Informacja ta jest już pewna, ponieważ resort infrastruktury uwzględnił takie zapisy w programie na lata 2018-2019 przygotowanym przez Krajową Radę BRD działającą w ministerstwie infrastruktury. Warto dodać, że podobne obostrzenia obowiązują już w wielu europejskich krajach, takich jak Słowacja, Czechy, Estonia, Szwecja, Finlandia i Austria.

Ministerstwo niestety podaje statystyk wypadkowości wśród dzieci i przewidywanej poprawy sytuacji. Według statystyk Komendy Głównej Policji, przytaczanych przez portal brd24.pl, w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 4212 wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 220 osób, a 3800 zostało rannych, w tym ciężko rannych – 1208. Oznacza to, że mimo braku zmian w przepisach liczba wypadków z udziałem rowerzystów spadła w porównaniu do 2016 r. o 11,1 procent.

Resort infrastruktury skupia się na najmłodszych, a według statystyk najwięcej wypadków powodują rowerzyści najstarsi w wieku 60+ (w 2017 roku spowodowali 377 wypadków, w których 63 osoby zginęły, a 326 zostało rannych). Drugą co do liczebności wypadków grupą są cykliści w wieku 40-59 lat – spowodowali 300 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 272 zostały ranne.

Dzieci w wieku do 6 lat spowodowały na rowerach 14 wypadków. Odnotowano w nich jedną ofiarę i 14 rannych. Starsze dzieci – w wieku 7-14 lat – spowodowały jako rowerzyści 267 wypadków. Zginęło w nich pięć osób, 271 zostało rannych.

Źródło: brd24.pl

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej