Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.354.564.271.96
Średnio4.624.764.482.10
Najdrożej4.894.994.842.24

Jak wybrać gaśnicę do auta?

24 paź 11 15:53
Udostępnij
0
Skomentuj

Najczęściej gaśnica jest w aucie po to, by w razie pożaru spłonęło ono zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi. Czasem jednak może naprawdę przydać się do ugaszenia ognia w zarodku, warto więc wozić sprawną gaśnicę, a nie jej atrapę

Polskie przepisy wymagają od kierowców przewożenia w samochodzie sprawnej gaśnicy 1-kilogramowej. Sprawnej, tzn. mającej ważny przegląd techniczny, który przeprowadzać trzeba raz na 12 miesięcy, o ile producent sprzętu nie wymaga (zawsze jest to wyraźnie napisane na gaśnicy), by wykonywać go częściej.

Czy warto się tymi przepisami przejmować, skoro i policjanci, i diagności ograniczają się zwykle do sprawdzenia, czy w aucie jest jakakolwiek gaśnica? Spytajcie o to panią, w której śliczną Toyotę uderzyło na warszawskiej ulicy rozklekotane Aro. Było w tak fatalnym stanie technicznym, że się zapaliło, a ponieważ przestraszona dama nie odjechała natychmiast parę metrów dalej, tył Toyoty został mocno osmolony przez płomienie. Sytuację opanowano, a potem przyjechał przedstawiciel ubezpieczyciela i pod jego nadzorem auto pojechało do warsztatu na naprawę.

I wszystko byłoby naprawdę „malinowo”, gdyby kilkanaście dni poźniej właścicielka auta nie usłyszała, że po odbiór auta ma się zgłosić… z pieniędzmi za naprawę! Okazało się, że szkody nie mogą zostać pokryte ani z polisy OC sprawcy, ani z polisy AC pechowej pani. Powód? W samochodzie nie było sprawnej, tzn. mającej aktualną kontrolkę gaśnicy, a to wyklucza rekompensatę szkód spowodowanych przez ogień!

Warto zapamiętać tę historię. Tym bardziej że naprawdę nie ma o co się kłócić. To nieprawda, że przegląd gaśnicy kosztuje tyle samo co nowa. Zapłacimy za niego 8-10 złotych. Jeśli nie wiemy, gdzie go wykonać, wpiszmy po prostu w okienku wyszukiwarki internetowej „gaśnica, przegląd” i nazwę miejscowości, a wtedy na ekranie pojawią się adresy kilkunastu firm zajmujących się sprzętem gaśniczym działających w najbliższej okolicy.Pamiętajmy tylko, że samo „podbicie kontrolki” nie załatwia sprawy, bo gaśnica musi być sprawna.

Już widzimy sceptyków, którzy kręcą nosami, bo „przecież tym i tak żadnego pożaru się nie ugasi”. Otóż to nieprawda – gaśnica służy do gaszenia pożaru w zarodku, więc w jego początkowej fazie może się naprawdę bardzo przydać. Co zrobicie, gdy z dala od zabudowań dojdzie do zwarcia w aucie i wiązka przewodów zacznie się tlić? Naplucie na nią na pewno nie wystarczy! Natomiast jeśli będziecie mieli w aucie sprawną gaśnicę, bez trudu uchronicie je przed pożarem.

Jak dowiedzieliśmy się od strażaków, pożary samochodów to codzienność. Co ciekawe, raczej rzadko dochodzi do nich w wyniku wycieków paliwa. W zdecydowanej większości przypadków powodem są właśnie zwarcia w instalacji elektrycznej oraz przebicia z przewodów wysokiego napięcia.

Po dobrą gaśnicę radzimy udać się do specjalistycznego sklepu ze sprzętem gaśniczym (w straży powiedzą, gdzie go szukać). Fachowy sprzedawca pomoże w wyborze sprzętu. To ważne, bowiem wydając o 10 zł więcej, niż kosztuje najtańsza gaśnica typu BC, kupicie ciśnieniową gaśnicę typu ABC, która o wiele lepiej nadaję się do samochodu, bo gasi ciała stałe i nie szkodzi jej wilgoć. A i tak zapłacicie mniej, niż chcą stacje benzynowe (nawet 45 zł!) za sprzęt najtańszy.

Na koniec ważna informacja: za interwencję straży nie płacimy! Jeśli coś się pali lub choćby tylko tli, nie wahajcie się wezwać profesjonalistów! Nawet gdy przesadzicie z ostrożnością, będzie to „fałszywy alarm w dobrej wierze”.

Kupuj z głową! Gaśnica gaśnicy nierówna! - Na półce w sklepie 1-kilogramowe gaśnice do samochodów są do siebie bardzo podobne, zwykle więc kupujemy tę najtańszą. Tymczasem zbliżone na pozór wyroby mogą być zupełnie odmienne pod względem konstrukcyjnym. Najtańsze dostępne w sklepach produkty to tzw. gaśnice z nabojem. Składają się one z korpusu, w którym znajdują się: 1 kg proszku gaśniczego oraz nabój zawierający kilkanaście gramów sprężonego dwutlenku węgla.

Kiedy odkręcimy głowicę gaśnicy, zobaczymy, że urządzenie działa podobnie do popularnych kiedyś autosyfonów, tylko że zamiast wody wyrzuca proszek gaśniczy. Po naciśnięciu dźwigni na głowicy mechanizm sprężynowyprzebija membranę w naboju, a wtedy rozprężający się gaz wypycha proszek gaśniczy przez rurkęi dyszę głowicy. Tylko nieco droższe, nowoczesne gaśnice „ciśnieniowe”(z prawej w ramce powyżej) zawierają czynnik roboczy (azot) pod ciśnieniem ok. 15 atm zmieszany z proszkiem gaśniczym. Są o wiele bardziej niezawodne, bo mają prostszą mechanikę i manometr kontrolny, a proszek gaśniczy nie ma kontaktu z powietrzem.

Po gaśnicę jedź do specjalisty - Zawsze namawiamy do kupowaniaakumulatorów w sklepie z bateriami, a ogumienia – w firmie oponiarskiej. Podobnie z gaśnicami – jeśli tylko możecie, nie kupujcie ich w supermarkecie czy na stacji benzynowej, tylko w sklepie ze sprzętem gaśniczym (adres najbliższego dostaniecie np. w każdej placówce straży pożarnej).

Gaśnice kosztują tam nie więcej niż w markecie, a mniej niż w innych sklepach. Będziecie mieli możliwość zapoznania się z różnymi produktami i wybrania najbardziej odpowiedniego. I na pewno nie kupicie gaśnicy, która będzie wymagać przeglądu już za 4 miesiące.

Gaszenie auta – najważniejsze informacje - Kardynalna zasada strażaków: podczas gaszenia pożaru, szczególnie gdy zagrożone jest tylko mienie, najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika! Nie próbuj sam gasić auta, kiedy oznaki pożaru (płomienie, czarny dym) są już bardzo znaczne. Zacznij od wezwania straży pożarnej!

1.Jeśli masz wątpliwości, czy opanujesz pożar w komorze silnika, nie otwieraj maski. Spróbuj wprowadzić środek gaśniczy przez grill, nadkola itp.

2.Gdy zdecydujesz się na otwarcie maski, rób to bardzo ostrożnie. Dopływ powietrza może spowodować rozniecenie ognia! Szkody mogą być większe niż korzyści z gaszenia jedną małą gaśnicą.

3. Jeśli po zwolnieniu blokady nic złego się nie dzieje, uchyl klapę (tylko trochę!) i staraj się zasypać proszkiem źródło ognia. Wykonuj wahadłowe ruchy gaśnicą trzymaną W PIONIE! Jak najszybciej odłącz akumulator!

4. Jeśli to możliwe, przerwij gaszenie, kiedy w gaśnicy zostało jeszcze choć trochę proszku. Przyda się on, gdyby pożar się wznowił.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~gość Użytkownik anonimowy
~gość :
No photo ~gość Użytkownik anonimowy
Gdzie gaśnica w samochodzie Ostatnimi czasy nagłaśnia się kwestię gaśnic. Co więcej wręcz sugeruje się, że powinna być w kabinie. Z mojego doświadczenia - niedopuszczalne. Miałem przypadek eksplozji gaśnicy proszkowej. Została zerwana cała plastikowa głowiczka, a zawartość wypełniła bagażnik, ze wszelkimi zakątkami plus część przedostała się przez szczeliny koło foteli do kabiny (sedan). Gaśnica była nowa i bynajmniej nie z supermarketu. Jechałem sam i gdy w kabinie poczułem dziwny zapach, plus coś w rodzaju mgły natychmiast wyhamowałem i zjechałem na pobocze. Gdybym miał ją gdzieś pod ręką, np. w okolicach nóg - z dużym prawdopodobieństwem tego postu już nie pisałbym. Nie przekona mnie żaden mandat, żebym przeniósł to ustrojstwo z bagażnika do kabiny.
5 kwi 13 22:57 | ocena: 100%
Liczba głosów:8
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~pogoniony Użytkownik anonimowy
~pogoniony :
No photo ~pogoniony Użytkownik anonimowy
"... adres najbliższego dostaniecie np. w każdej placówce straży pożarnej."

Właśnie dzwoniłem do Komendy miejskiej w Warszawie, dowiedziałem się, że to nie sklep i żebym sobie poszukał w internecie. Dzięki Ci strażo...
11 wrz 15 13:36 | ocena: 60%
Liczba głosów:5
60%
40%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~anica14 Użytkownik anonimowy
~anica14 :
No photo ~anica14 Użytkownik anonimowy
My gaśnice kupowaliśmy u nich www.pirotoks.pl. Wiadomo , nie są one najtańsze, ale akurat w tym miejscu udało nam się znaleźć dobre w przystępnej cenie.
30 lis 10:30
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ww69 Użytkownik anonimowy
~ww69 :
No photo ~ww69 Użytkownik anonimowy
Totalny brak wiedzy - do samochodu tylko gaśnica BC - a nie ABC!!!!! Ta druga zawiera proszek na bazie fosforanów - gasząc samochod totalnie go niszczysz, to coś takiego jak spalenie samochodu.
Wiec już chyba lepiej aby się spalił - przynajmniej nie ryzykujesz uszczerbku na zdrowiu.
10 maja 10:43
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~tecg Użytkownik anonimowy
~tecg
No photo ~tecg Użytkownik anonimowy
do ~Kłamią_w_tym_artykule:
No photo ~Kłamią_w_tym_artykule Użytkownik anonimowy
14 mar 16 17:23 użytkownik ~Kłamią_w_tym_artykule napisał
Prawo mówi o sprawnej gaśnicy !!! Nie ma mowy nic o legalizacji. Czy gaśnica 2 dni po końcu legalizacji jest niesprawna ? Oczywiście że jest sprawna !! Nie czytajcie głupot producentów gaśnic. To policjant ma udowodnić ze gaśnica jest nie sprawna (
Kupując gaśnice masz karteczkę, że gaśnicę uważa się za sprawną pod warunkiem przeprowadzania przeglądu min raz w roku. Każde urządzenie ma DTR i tj w przypadku gaśnicy. Mylisz się kolego :)
Poza tym przepisy (nie prawa drogowego) mówią jasno, że urządzenie przeciwpożarowe musi przechodzić przegląd min raz w roku.
23 lis 16 19:44 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ignacy Użytkownik anonimowy
~ignacy :
No photo ~ignacy Użytkownik anonimowy
Ja ostatnio wymieniałem gaśnice w samochodzie. I zdecydowałem się kupić ją w Płocku w sklepie Fast Trade. Mają bardzo duży wybór i dobre ceny. A na gaśnicy nie ma co oszczędzać
30 mar 16 14:52 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Kłamią_w_tym_artykule Użytkownik anonimowy
~Kłamią_w_tym_artykule :
No photo ~Kłamią_w_tym_artykule Użytkownik anonimowy
Prawo mówi o sprawnej gaśnicy !!! Nie ma mowy nic o legalizacji. Czy gaśnica 2 dni po końcu legalizacji jest niesprawna ? Oczywiście że jest sprawna !! Nie czytajcie głupot producentów gaśnic. To policjant ma udowodnić ze gaśnica jest nie sprawna (zasada domniemania niewinności) a jak udowodni ? Niech ją odpali - ale wtedy pokryje koszty.

Temu policjanci sprawdzają tylko czy posiadamy bo wiedzą (w wiekszosci przypadków) że nie mogą nic nam zrobić.
14 mar 16 17:23 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~bumbo Użytkownik anonimowy
~bumbo :
No photo ~bumbo Użytkownik anonimowy
Wyłacznik akumulatora w każdym samochadzie , koniecznie
9 sty 16 16:51 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~laik gaśnicowy Użytkownik anonimowy
~laik gaśnicowy :
No photo ~laik gaśnicowy Użytkownik anonimowy
Ależ się facet nagdakał i dalej nie wiem jaka gasnice wybrać. Takich porad to i ja moge udzielać....
13 sie 15 11:45 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Jak wybrać gaśnicę do auta?

Adres najbliższego serwisu gaśnic dostaniecie na pewno w jednostce straży pożarnej

Jak wybrać gaśnicę do auta? (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego