Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Opel Zafira C Tourer: minivan dla rodziny

9 maja, 11:54

Opel Zafira C Tourer to praktyczne auto dla rodziny, ale obecnie dzięki downsizingowi do napędu nowego Opla Zafiry wystarczy niewielki motor o pojemności 1,4 litra, osiągający maksymalnie 140 KM

Udostępnij
0
Skomentuj

Dużą pojemność skokową silnika można zastąpić tylko... jeszcze większą! Ta stara prawda znana konstruktorom zdaje się nie mieć obecnie odzwierciedlenia w praktyce. Wszystko za sprawą downsizingu i doładowania. Dzięki tym rozwiązaniom niewielkie jednostki mają wystarczającą moc do tego, by napędzać nawet tak duże auta jak minivan Opel Zafira C Tourer.

Zobacz wszystko na temat

Opel Zafira Tourer: minivan dla rodziny

Opel Zafira C - przyspieszenie

Rzeczywiście, podczas rozpędzania Opla Zafiry ani przez moment nie odczuwa się niedostatku mocy. Wprawdzie nie ma co liczyć na oszałamiające przyspieszenie, ale 10,7 s od 0 do 100 km/h to wartość w zupełności wystarczająca w przypadku samochodu rodzinnego. Cieszy również cicha praca jednostki oraz niewygórowany apetyt na paliwo.

Opel Zafira C - spalanie

Podczas testu Opel Zafira C z włączonym systemem start-stop spalał w mieście około 9 l/100 km, czyli o litr więcej niż podaje producent. Przy tej masie pojazdu (niemal 1,5 tony) i mocy silnika jest to akceptowalny wynik. Żadnych zastrzeżeń nie wzbudza też działanie precyzyjnej skrzyni biegów.

Opel Zafira C - zawieszenie

Za to do zawieszenia mieliśmy już poważne uwagi. Nikt nie kupuje Opla Zafiry, żeby szaleć na torze. Po co więc konstruktorzy zdecydowali się na tak twarde nastawy układu jezdnego? Nawet na niewielkich nierównościach Zafira C zaczyna podskakiwać, a pasażerowie mają powody do narzekania na brak komfortu. Pozytywnie wypada natomiast precyzyjny układ kierowniczy.

Opel Zafira C - plusy

Na szczęście zbyt twarde zawieszenie nie jest w stanie przysłonić zalet typowych dla minivana. Pierwsza z nich to przestronność. W dwóch pierwszych rzędach nawet wysocy i długonodzy pasażerowie będą mieli mnóstwo miejsca. W trzecim jest już ciasno, ale pod tym względem Zafira C nie odbiega od konkurencyjnych modeli.

Jeżeli ktoś nie potrzebuje siedmiu miejsc pasażerskich, może zrezygnować z foteli trzeciego rzędu, a wówczas cena pojazdu będzie o 2,5 tys. zł niższa. Jak przystało na rodzinne auto, w Zafirze wygospodarowano mnóstwo półek i schowków na podręczne drobiazgi, a możliwość przesuwania oraz składania foteli drugiego rzędu pozwala różnorodnie konfigurować wnętrze.

Opel Zafira C - bagażnik

Podróżowanie Oplem Zafirą z kompletem pasażerów jest nie tylko niewygodne z racji małej ilości miejsca na 6. i 7. fotelu, lecz także trudne z tego względu, że przestrzeń bagażowa ma pojemność zaledwie 152 l. Za to po złożeniu ostatnich miejsc na walizki pozostaje aż 650 l – to powinno bez problemu starczyć na załadowanie urlopowego ekwipunku.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej