• W Dubaju po powodzi błyskawicznej będzie sporo ekskluzywnych samochodów popowodziowych na sprzedaż
  • Samochody popowodziowe to bomba z opóźnionym zapłonem
  • Wymagają one kompletnego rozebrania i weryfikacji elementów elektronicznych, co nie jest opłacalne
  • Aut popowodziowych można spodziewać się na aukcjach w Dubaju, jednak jeszcze za wcześnie na takie oferty

Zjednoczone Emiraty Arabskie, a szczególnie Dubaj, to miejsce, gdzie ultraluksusowe i supersportowe samochody są pospolitym widokiem. To także miejsce, które okazuje się dość atrakcyjne, by sprowadzić stamtąd samochód, podobnie jak USA lub Japonia. Da się tam bowiem znaleźć rzadkie auta w atrakcyjnych cenach i w naprawdę dobrym stanie.

Niedługo w Dubaju dosłownie wypłyną oferty aut po zalaniu

Jednak teraz, po ogromnych powodziach spowodowanych burzami, setki, jak nie tysiące samochodów, zostały zalane do poziomu szyb, a nawet linii dachu. To jednocześnie oznacza, że już niedługo wiele z nich trafi na sprzedaż ze statusem "popowodziowe".

Jak powiedział mi Marcin Ogiegło z firmy Carfactor, zajmującej się sprowadzaniem samochodów z różnych zakątków świata, na razie jeszcze nie widać zwiększonej liczby ogłoszeń aut po zalaniach. "Oczywiście takie samochody nawet teraz się zdarzają, jednak nie są to jeszcze auta z ostatniej powodzi. Zanim pojawią się oferty aut zalanych przez burzę, minie jeszcze przynajmniej miesiąc".

Dodatkowo mój rozmówca zdradził, że to dla władz i wielu instytucji sytuacja zupełnie nowa, dlatego na razie w Dubaju trwa debata na temat tego, co zrobić ze wszystkim, co zostało zalane. Ten zakątek świata raczej nie jest nawiedzany przez tak intensywne deszcze, dlatego to bardzo duży problem dla lokalnych władz.

Zalane auto z Dubaju. Czy warto się tym zainteresować?

Marcin Ogiegło przekazał też, że nie zauważył zwiększonego zainteresowania klientów takimi zalanymi samochodami, choć zapewne w niedługim czasie mogą pojawić się aukcje aut marek Rolls-Royce, Bentley, Ferrari, Lamborghini itp. w bardzo atrakcyjnych cenach. Ekspert mówi jednak wprost: te samochody ewentualnie nadają się na części i sam takiego auta nie zarekomenduje.

Pomagamy klientom w nabyciu naprawdę drogich i niszowych aut z perspektywy Europy, dlatego stan pojazdów, które sprowadzamy z Dubaju, jest dokładnie weryfikowany, by wykluczyć pojazdy, które mają niepewną przeszłość — przekazał przedstawiciel firmy Carfactor.

Taka weryfikacja jest szalenie istotna przy mocnych i luksusowych samochodach, ponieważ są one wyjątkowo narażone na uszkodzenia spowodowane wypadkami, nieodpowiednim traktowaniem, a teraz także zalaniem. Carfactor aut w złym stanie nie rekomenduje, nawet jeśli są one atrakcyjne cenowo.

Samochód po powodzi? To zwiastuje problemy!

Oczywiście auta po zalaniu w atrakcyjnej cenie mogą wydawać się ciekawą ofertą. Niektórzy mogą myśleć, że przecież po wysuszeniu mogłyby być używane jak przed zdarzeniem. To jednak nie takie proste, ponieważ wysuszenie samochodu wiąże się z praktycznie kompletnym jego rozebraniem, co jest czasochłonne i nieopłacalne. Dodatkowo wszystkie elementy elektroniczne powinny zostać poddane przynajmniej weryfikacji, a najlepiej wymienione. Przy dzisiejszym poziomie cyfryzacji aut to bardzo duży problem.

Auta popowodziowe są bardziej narażone na usterki elektroniczne, nieprzyjemny zapach, a po kilku latach eksploatacji także na korozję. Biorąc to wszystko pod uwagę, samochody po zalaniu tylko wydają się dobrą ofertą, ale tak naprawdę są wielką miną. To dlatego w zasadzie nadają się tylko do rozebrania na części, a i tak nie wszystkie elementy nadadzą się do dalszej odsprzedaży.