Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Toyota Mirai: wodorowy model już w Europie

11 sie 15 15:12

Pierwsze seryjnie produkowane wodorowe Toyoty Mirai dotarły do Europy. Będą jeździć w W. Brytanii, Niemczech i w Danii.

Udostępnij
0
Skomentuj

Napędzaną ogniwami paliwowymi (wodorowymi) Toyotę Mirai japońska firma zaczęła sprzedawać 15 grudnia 2014 roku w Japonii.

W Toyocie Mirai wykorzystano połączenie ogniw paliwowych z techniką hybrydową. Taki rodzaj napędu jest nie tylko czysty ekologicznie, lecz także znacznie bardziej wydajny niż dotychczas stosowane.

Zespół ogniw paliwowych osiąga moc 155 KM. Toyota Mirai ma 2 zbiorniki na sprężony do ok. 700 atmosfer wodór.

Zbiornik przedni mieści 122 litry sprężonego wodoru, a tylny – 62 litry. Ze względów bezpieczeństwa oba zbiorniki umieszczone są poza kabiną auta.

Podczas jazdy auta wodór w ogniwie paliwowym przetrwarzany jest na prąd (zasilający silniki elektryczne) oraz... parę wodną. Mirai nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, a z rury wydechowej kapie woda.

Toyota Mirai jest autem klasy średniej – ma 4,89 cm długości, 1,81 cm szerokości i 1,53 cm wysokości. Auto waży 1850 kg (ciężkie zbiorniki i akumulator) i może zabrać na pokład 4 osoby.

Toyota już w momencie debiutu modelu Mirai zapowiadała, że w 2015 roku wprowadzi go na europejski ryunek – naprzód w Wielkiej Brytanii, Danii i Niemiec, a od 2017 roku w pozostałych krajach.

Planowana sprzedaż nie jest duża – w 2015 roku – 50 sztuk, a w 2016 - 100 sztuk.

Problemem jest bardzo rzadka sieć tankowania wodoru, dlatego Mirai używana będzie raczej w miastach. Do Polski w najbliższych latach nie trafi, gdyż nie ma u nas ani jednej stacji z wodorem.

Cena Toyoty Mirai na rynku niemieckim wynosi 66 tys. euro plus VAT (w sumie równowartość ok. 330 tys. zł).

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej