Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG

8 lis 12 20:59

Jako pierwsi przedstawiamy listę aut, którym może szkodzić jazda na LPG. Przygotował ją Prins, renomowany producent instalacji gazowych, by doradzać warsztatom. Teraz możesz poznać ją również Ty!

Udostępnij
0
Skomentuj
Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG Foto: Auto Świat

Nie jest tajemnicą to, że nie wszystkie silniki dobrze znoszą współpracę z LPG. W niektórych jednostkach dość szybko dochodzi do wypalenia zaworów, w innych – mogą wystąpić błędy w pracy układu wtryskowego. Jeśli ktoś zamierza zamontować LPG w swoim aucie, powinien sprawdzić, czy nie ma ku temu przeciwwskazań.

Dotychczas sprawiało to trudności, gdyż można się było opierać jedynie na opiniach użytkowników, co nie zawsze dawało prawdziwy obraz – czasami zła praca silnika na LPG wynika z przyczyn niezwiązanych z jego konstrukcją.

Tym bardziej niezwykle cennym źródłem informacji jest publikowana przez nas lista aut, w których rzeczywiście występują problemy z zasilaniem LPG. Została ona sporządzona przez renomowanego producenta instalacji gazowych, firmę Prins, na bazie wieloletnich doświadczeń oraz informacji pozyskanych z warsztatów montujących LPG, od klientów i producentów aut.

Jak powstała lista Prinsa

Lista aut, które mogą sprawiać problem po zamontowaniu LPG, jest wewnętrznym dokumentem producenta instalacji gazowych Prins. Podlega ona ciągłej aktualizacji, a spis wymienionych w niej aut powstaje na podstawie m.in. informacji od importerów Prinsa z całej Europy.

Część danych pochodzi również od producentów samochodów, którzy sprawdzająmożliwość pracy silników na paliwie LPG już w fabryce.

Zgromadzone dane, będące efektem wieloletnich doświadczeń, pozwalają uniknąć nieprzewidzianych problemów po montażu. Listę należy odpowiednio interpretować.

Znajdują się na niej zarówno auta, w których nie można zamontować instalacji gazowej, jak i takie, w których po jej montażu mogą wystąpić nietypowe problemy, choć możliwe do rozwiązania.

Prins jako jedyny producent wprowadził takie zestawienie danych – nie tylko pomaga to w pracy warsztatom, lecz także pozwala trafnie doradzić klientom.

Lista ta opisuje różne problemy, ale najważniejsze są te z gniazdami zaworowymi. Właściciel warsztatu nie zawsze wie o tym, że w danym silniku zastosowano głowicę wykonaną z materiałów, które nie są odporne na podwyższoną temperaturę spalania.

Generalnie na etapie projektowania wszystkich współczesnych aut bierze się pod uwagę jakieś alternatywne paliwo (LPG, CNG, etanol) i w 90 procentach zawory oraz gniazda powinny być na to odporne. Niestety, podwykonawcy koncernów robią je różnie i niekoniecznie z odpowiednich materiałów. Dlatego nasza lista jest bardzo przydatna.

Przeciwwskazania konstrukcyjne

Podatność zaworów i gniazd zaworowych głowicy silnika na przedwczesne zużycie w wyniku zasilania paliwem LPG okazuje się jedną z najpoważniejszych przeszkód do montażu instalacji gazowej.

Problem ten pojawia się zazwyczaj dopiero po pewnym okresie jazdy na gazie. Niestety, w przypadku niektórych aut już po 20 tys. km można zaobserwować powiększenie luzu zaworowego, co w dłuższej perspektywie prowadzi do uszkodzenia zaworów i gniazd zaworowych.

Zobacz także: Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG

Naprawienie tego to na tyle duży koszt, że w wielu przypadkach stawia pod znakiem zapytania opłacalność montażu instalacji gazowej. Auta, które według firmy Prins mogą mieć problemy z nieodpornymi na gaz głowicami, znajdują się na naszej liście.

Inną równie poważną przeszkodą do montażu LPG okazuje się bezpośredni wtrysk benzyny, coraz częściej stosowany w nowoczesnych silnikach.

Zobacz nasz materiał wideo - Czy gaz LPG może zaszkodzić?

Klasyczna instalacja z sekwencyjnym wtryskiem gazu w stanie lotnym nie jest w stanie skutecznie podołać temu zadaniu. Rozwiązania, które dawały zadowalający efekt, okazały się małym oszustwem, gdyż np. podczas wolnych obrotów silnik zawsze pracował na gazie – koszt przejechania 100 km przestaje być atrakcyjny. Istota problemu polega na tym, że do poprawnej pracy silnika benzynowego z wtryskiem bezpośrednim na wolnych obrotach trzeba uzyskać czasy wtrysku rzędu 0,3 ms, natomiast wtryskiwacze gazowe mogą osiągnąć tylko 1,5 ms. Co prawda, firma Vialle zaprojektowała instalację, która rozwiązuje ten problem, ale jej koszt to minimum 8 tys. zł.

Czy to się jeszcze opłaca?

Być może w dużych i drogich autach tak, ale problem w tym, że jak na razie instalacja LPDi została opracowana dla 4-cylindrowych silników koncernu VW oraz 1.6 THP (PSA).

Rozwiązania takie jak plastikowe kolektory ssące czy turbodoładowanie nie stanowią obecnie przeszkody do montażu instalacji gazowej, oczywiście, jeśli jest to instalacja wtrysku sekwencyjnego.

Zobacz również: Instalacje LPG - Tanio na stacji, drogo w warsztacie

Niestety, trudności z „zagazowaniem” mogą wciąż występować w przypadku starych aut z silnikami wyposażonymi w mechaniczny wtrysk benzyny. Są to jednak modele rzadko występujące na rynku wtórnym.

Kiedy montaż instalacji LPG może się opłacić?

Jazda na LPG może przynieść rzeczywiste oszczędności tylko pod warunkiem, że instalacja zostanie odpowiednio wybrana i zamontowana w aucie, którego silnik nie ma przeciwwskazań do zasilania gazem.

W takim przypadkuprzynajmniej w początkowym okresie nie trzeba uwzględniać kosztów dodatkowych napraw. Kalkulacja jest wtedy dość prosta – jeśli np. auto spala średnio 8 l benzyny na 100 km, to koszt przejechania tego dystansu na benzynie wyniesie 46,40 zł (przy cenie 5,80 zł/l), a na gazie LPG – 27 zł (2,80 zł/l, zużycie większe o 20 proc.).

Pokonując rocznie około 20 tys. km, zaoszczędzimy dzięki instalacji LPG 3880 zł, czyli koszty poniesione na jej montaż zwrócą się już po 6-10 miesiącach (w zależności od jej ceny).

Opłacalność będzie tym większa, im bardziej paliwożerny jest silnik. Niestety, rzetelna kalkulacja musi uwzględniać też dodatkowe koszty, wynikające z droższych i częstszych przeglądów, napraw instalacji LPG oraz większej utraty wartości. Nawet po ich doliczeniu jazda na gazie i tak wydaje się bardzo opłacalna.

Jest jednak pewien problem. Auto jeżdżące na gazie częściej sprawia problemy. Czasami jest to pogorszenie kultury pracy silnika, mniejsza moc lub gaśnięcie na wolnych obrotach – mówiąc wprost: auto staje się bardziej awaryjne i mniej przewidywalne. Pytanie: jak np. wycenić przerwaną wakacyjną podróż?

Kupić auto z LPG czy założyć samemu?

Koszt założenia nowej instalacji gazowej w zależności od jej typu i modelu auta wynosi od 1,7 do nawet 10 tys. zł. Dlatego też atrakcyjny ze względów finansowych może wydawać się zakup samochodu z już założoną instalacją gazową. Niestety, na ogół może przynieść to więcej strat niż korzyści. Przede wszystkim, jeśli ktoś wcześniej zainwestował w „gaz”, to na pewno auto sporo jeździło.

Co się psuje w instalacjach LPG?

Można założyć, że samochody używane z LPG są bardziej wyeksploatowane od tych bez instalacji gazowej, a więc też ich naprawy będą częstsze. Na stronie 53 opisaliśmy typowe problemy występujące w autach zasilanych gazem.

Niestety, jeśli kupujemy samochód z rynku wtórnego z instalacją LPG, istnieje duże prawdopodobieństwo, że częśćprzypadłości może ujawnić się dość szybko. Co prawda, koszty napraw samej instalacji nie są wysokie, ale często okazują się one problematyczne ze względu na niechęć warsztatów, które jej nie montowały. Warto też pamiętać, że zbiornik gazu jest homologowany tylko na 10 lat, może więc wymagać wymiany – koszt 300-500 zł.

Dlatego wbrew pozorom bardziej opłacalne w długiej perspektywie czasu jest zamontowanie nowej instalacji gazowej w aucie, które jej nigdy nie miało. Przede wszystkim będzie ona objęta gwarancją, a warsztat, który ją założy, nie powinien mieć problemów z obsługą (wie, co zamontował). Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadku aut ujętych na liście Prinsa.

Zobacz nasz materiał wideo o budowie instalacji LPG

Jeśli ktoś je sprzedaje z instalacją, ryzyko, że głowica wymaga już remontu, będzie bardzo wysokie. W autach, które dopiero zaczynają jeździć na LPG, takie problemy pojawią się po 2-3 latach.

Mogą jednak nie wystąpić, gdyż w przypadku nowej instalacji mamy wpływ na dobór elementów i regularność przeglądów, co może ograniczyć szkodliwy wpływ zasilania gazem na silnik.

Często pogorszenie stanu technicznego jednostki napędowej wynika nie tyle z zasilania gazem, ile z zaniedbań właściciela – najbardziej szkodliwe jest oszczędzanie na regularnych przeglądach instalacji LPG.

Auta które nie tolerują jazdy na LPG

Dodge Nitro 3.7 (od 2007 r.) - Większość aut marki Dodge, które można spotkać na polskim rynku, m.in. Caliber 1.8 i 2.0, nie jest dostosowana do współpracy z instalacją gazową. Jednak najbardziej ryzykowny i absolutnie nienadający się do montażu LPG okazuje się model Nitro z silnikiem 3.7 12V, produkowany od czerwca 2007 r. Według firmy Prins zbyt szybkie zużycie gniazd i zaworów występuje w tym przypadku nawet podczas jazdy tylko na benzynie – można to zaobserwować już po przebiegu 40 tys. km.

Ford Focus 1.6 (2004-08) - Według przedstawicieli Forda w autach tej firmy z silnikami benzynowymi ze względu na wrażliwe głowice nie powinno się montować instalacji gazowych. Potwierdzają to doświadczenia warsztatów serwisujących auta z LPG – dolegliwości tego typu mogą występować nawet już po przebiegu 40-50 tys. km. W sprawdzonym przypadku Focusa II 2.0 (Duratec A0DA) z 2005 r. przedwczesne zużycie zaworów zaobserwowano po 50 tys. km, mimo że 25 tys. km pokonano z lubryfikatorem.

Honda Civic wszystkie wersje - Praktycznie wszystkie silniki benzynowe stosowane w Hondach są wrażliwe na zasilanie LPG. Nie oznacza to jednak, że mają problem ze współpracą z gazem, tyle tylko, że z czasem trzeba będzie ponieść konsekwencje – najczęściej jest to dość kosztowna regeneracja głowicy (wydatek 1-2 tys. zł). Na podstawie doświadczeń własnych Prinsa na prezentowanej liście dodatkowo wyszczególniono modele produkowane od 2008 r.: Civica 1.8 (R18A), Accorda 2.0 (R20A) i CR-V 2.4 (K24Z4).

Hyundai i30 1.4 (od 2008 r.) - Dla właścicieli kilkuletnich Hyundaiów nie mamy dobrych wiadomości. Na przykład dość ryzykowne jest instalowanie LPG w popularnym modelu i30 z benzynowym silnikiem 1.4. Radość z tańszej jazdy na gazie można odczuwać przez pierwsze 2-3 lata, do momentu wystąpienia pierwszych objawów zużycia zaworów – spadek mocy, zwiększone spalanie. Informacje na ten temat pochodzą zarówno od kierowców jeżdżączych takimi autami z LPG, jak również z doświadczeń warsztatów należących do sieci Prins.

Kia cee'd 1.4 i 1.6 (od 2006 r.) -Należąca do tego samego koncernu co Hyundai Kia ma równie wrażliwe silniki benzynowe na zasilanie gazem. Jednak w przypadku Kii cee'd(obie firmy stosują te same jednostki) użytkownicy zgłaszali problemy z zaworami znacznie wcześniej, bo już po 20 tys. km jazdy na gazie. Oczywiście, teoretycznie rozwiązaniem tego problemu jest dodanie lubryfikatora do mieszanki paliwowej, czyli płynu pozwalającego wydłużyć żywotność zaworów i gniazd zaworowych (poprawia smarowanie).

Opel Insignia 1.6 (od 2010 r.) - Wielu użytkownikom starszych modeli Opla trudno będzie uwierzyć w to, że auta tej marki mogą mieć problem z trwałością zaworóww wyniku pracy silnika na LPG. Zmiany konstrukcyjne dokonane w nowszych motorach mogą mieć właśnie takie skutki – przynajmniej tak twierdzą warsztaty związane z firmą Prins. Według nich problemy mogą wystąpić w najpopularniejszych jednostkach benzynowych: 1.4 (Z14XEP), 1.6 (A16LET, Z16XEP, Z16XE1, Z16XER, Z16XEP) oraz 1.8 (Z18XER).

Renault Scénic 1.4 i 2.0 (od 2009 r.) - Scénic III nie jest jedynym modelem Renault, w którym montowano silniki wrażliwe na LPG. Każdy, kto myśli o zakupie auta tej marki i rozważa montaż instalacji gazowej, powinien dokładnie przestudiować informacje zawarte w tabeli. W przypadku Scénica ryzykowne mogą być silniki 1.4 (H4J) i 2.0 (M4R). Jednak jednostki o tej samej pojemności, ale innym kodzie nie powinny sprawiać problemów – różnice mogą wynikać chociażby z innego dostawcy głowicy czy materiału użytego do produkcji zaworów.

Suzuki Swift 1.3 (2005-10) - O ryzyku dość szybkiego zużycia zaworów w głowicy silników Suzuki wiedzieliśmy już wcześniej. Problemy z tym mają zwłaszcza jednostki bez hydraulicznej regulacji luzu zaworowego. Przykładem popularnego auta, którego użytkownicy na pewno zetknęli się z tym zjawiskiem, jest Suzuki Swift 1.3. Wymaga ono stosowania lubryfikatora i bardzo częstej regulacji luzu zaworowego – nawet co 20 tys. km. W przeciwnym razie po 40-50 tys. km trzeba będzie remontować głowicę.

Zobacz pełną listę aut którym szkodzi jazda na gazie

Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG Foto: Auto Świat
Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG Foto: Auto Świat
Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG Zobacz, które silniki nie tolerują instalacji LPG Foto: Auto Świat
Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również

Co się psuje w instalacjach LPG?
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (95)

No photo
No photo ~LPG Auto Użytkownik anonimowy
~LPG Auto :
No photo ~LPG Auto Użytkownik anonimowy
17lat na LPG Witam, Może troszkę bardziej trzeba dbać o auto z lpg, choć nie wiem, bo o wszystkie auta czy to z lpg, benzyna, diesel o każde dbałem tak samo. Zawsze na czas olej, filtry (powietrza w starszych autach zdarzało się, że musiałem wymienić częściej) świece, (w starszych niekoniecznie częściej niż normalnie) przewody chyba tylko w jednym samochodzie wymieniłem.
Ponad 17 lat jeżdżę samochodami na lpg i żadne nie zepsuło mi się z powodu zamontowanego gazu. Jeździłem jako przedstawiciel handlowy ok 150tyś km rocznie tu akurat był lanos - więc może nie miał prawa się zepsuć. Jeździłem na taksówce Audi właśnie 1.6 mechaniczny wtrysk paliwa A4. - jak go kupiłem miało 350tyś - nie pamiętam jaka instalacja w nim była od nowości, ale była już złom, więc ja założyłem BRC - zrobiłem dodatkowe 200tyś i wymieniłem tylko uszczelniacze na zaworach, a poza tym nic. Sprzedałem za dobre pieniądze z przebiegiem 550tyś i pół roku później widziałem się z gościem i był z niego bardzo zadowolony. Po drodze była jeszcze Astra 1.6 16v, BMW 1.6, Mondeo o, którym piszą 1.6 16v, Toyota o której piszą z silnikiem 1.0 12v 150tyś na nauce jazdy - tu był lubryfikator. Ojciec ma Seata Cordobę 1.4 16v gaz prawie od nowości - auto kupił od kolegi też taksówkarza więc zna auto ma 270tyś i też nic nie robił, a obecnie jest Peugeot 307 1.6 16v - ponad 100tys na instalacji i Chevrolet Aveo 1.2 120tyś od nowości gaz.
W większości tych aut mieszanka była ciut bogatsza niż pisze producent, i auto paliło ciut więcej niż przepisowe 20% ale dzięki temu, żadne błędy mi się nie pojawiały po podpięciu komputera i nigdy nie naprawiałem głowicy!
Nie katuję samochodu, ale też nie jeżdżę jak emeryt - normalna eksploatacja wtedy kiedy trzeba i można wciskam gaz do dechy.
Myślę, że jak się odpowiednio dba o auto z gazem to naprawdę nic się z nim nie będzie działo. Pozdrawiam wszystkich gazowiczów. :)
19 mar 13 21:21 | ocena: 100%
Liczba głosów:10
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~dan Użytkownik anonimowy
~dan :
No photo ~dan Użytkownik anonimowy
jaka utrata wartości?? większość aut z instalacją mają powyżej 8 lat, choć oczywiście są i nówki z fabryczną instalacją- zwłaszcza w tańszych modelach, ale generalnie jak kogoś stać przykładowo na auto za 100tyś to nie musi oszczędzać i kombinowac, a w aucie 10 letnim lub starszym oszczędność ok 3- 4tyś/ rocznie- oznacza ze w kilka lat odrobimy wartość pojazdu!!! więc jaka utrata wartości?? pozatym auto które ma naście lat to w całej Europie już złom użytkowy,trzeba się liczyć z jego złomowaniem niebawem, a nie traktować jako inwestycje na dłuuugie lata, wiele osób w autach już mocno leciwych szuka auta z instalacją- zeby nie inwestować kilku tyś. w padkine za 3tyś.zł
28 kwi 13 21:56 | ocena: 90%
Liczba głosów:31
90%
10%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~snajper Użytkownik anonimowy
~snajper
No photo ~snajper Użytkownik anonimowy
do ~michal:
No photo ~michal Użytkownik anonimowy
22 paź 13 11:55 użytkownik ~michal napisał
LPG Suzuki Użytkuję samochody z lpg 15 lat. Ostatni mój samochód to suzuki ignis 1.3. Instalacja gazowa zainstalowana w tym samochodzie spowodowała konieczność wymiany silnika ze względu na brak ciśnienia w poszczególnych cylindrach. Sytuacja ta nastąpiła
Niestety Michale nie zrozumialeś problemu.
Montowalem urzadzenia LPG przez kilkanaście lat stąd problematyka jest mi znana.
W nowszych silnikach, ktore zaczely sie pojawiac coraz czsciej poczawszy od 2005 roku producenci wprowadzali w miejsce starych solidnych, utwardzanych /żelaznych/ gniazd zaworowych materiały kompozytowe, ktore maja drastycznei niską rozszerzalnosc cieplna. Efekt jest taki, ze gniazda kompozytowe w wyniku roznic w rozszerzalnosci cieplnej materialu glowicy i gniazd zaworowych są szybciej niz zeliwne wciągane w głab materiału głowicy i kasują luz ktory nie zostal przez producenta zaprojektowany az na tak duze głebokosci.
W starszych glowicach to zjawisko rowneiz zachodzi, nawet przy zasilaniu etyliną ale poniewaz temperatury spalania są w tym przyp. niższe wiec to zjawisko zachodzi wolniej.Ppoza tym dawniej mozna bylo sobi krecic srubami regulacji lub korygowac dystanse podkladakmi w szklankach zaworowych na duzych dystansach. Obecnie w wyniku "odchudzenia" silnikow w procesie optymalizacji spalania i poprawy sprawnosci takich mozliwosci regulacyjnych po prostu nie ma lub sa niewielkie./samochod ma sie sprzedawac a nei naprwiac/
Lekko podparty zawor po prostu nie ma jak odprowazac ciepla do glowicy /bo sie nie domyka/ i w ten sposób przylgnia grzybka lub krawedz gniazda ulega przyspieszonemu wypaleniu.
/Temperatura spalania benzyny jest nizsza poza tym benzyna nei jest w pelni odparowana, odparowuje takze na zaworach ssacych w cyklu ssania, schladzajac je.. dlatego przy etylinie problem zaw. ssacych raczej nie dotyczy ..na gazie natomiast zarówno ssacych jak i wydechowych, choc tych drugich bardziej/
Jako antidotum stosuje sie przy LPG uklady "tzw lubrifikacji ktora poprawia sprawnosc odprowadzania ciepla przez obnizenie temperatury pracy zaworu ale to nie eliminuje pryczyny a jedyznei odklada skutek zjawiska w czasie.
Niestety, o koniecznosci montowania ukl lubrifikacji nie wiedza niektore zaklady lub nie informuja o tym klientow z obawy ze ten slyszac o dodatkowych kosztach /tak montazu jak i eksploatacyjnych/ z montazu zrezygnuje lub pójdzie do rownei neiuczciwej konkurencji. i tak sie sprawy mają.
pzdr.
9 lis 13 17:04 | ocena: 89%
Liczba głosów:75
89%
11%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Mike Użytkownik anonimowy
~Mike :
No photo ~Mike Użytkownik anonimowy
jak slysze stekanie ludzi na instalacje gazowe to mi sie smiac chce. Koncerny paliwowe zrobia wszystko zeby sobie kabze nabic. Jezdze na gazie od zawsze (ostatnie auto ma 12 lat z czego ja uzytkuje je 6lat i od samego poczatku ma instalacje gazowa, zadnej naprawy glowicy ani zaworow nigdy nie bylo !!!!!!! wiec pisanie ze sie cos psuje po 50 tysiacach jest wierutna bujda) Takze fachowosc tego artykulu jak i wypowiedzi kolesia z filmiku ktory twierdzi ze na jednej butli nie przejedzie sie wiecej niz 400 km mozna wlozyc miedzy bajki. Ustawiam temperature przelaczania na gaz dosc wysoka zeby wlasnie kultura pracy byla dobra i nie bylo problemow z szarpaniem i gasnieciem. za 80 zl - gaz plus 30 zl - benzyna przejezdzam na jednej butli 550 km. Spadek mocy - kolejny postrach na wroble a jak sobie ktos zalozy wtrysk ciekly to nawet bedzie mial wieksza moc. Fakt trzeba wymienic listwe wtryskow i reduktor srednio co 60 tysiecy kilometrow ale koszt kazdej z tych czesci to w przypadku zwyklego auta jakies 150zl i moze to zrobic kazdy w przeciagu pol godziny po przeczytaniu instrukcji producenta. Panom fachowcom zatem juz dziekuje i zycze powodzenia w nabijaniu sobie portfela.
23 kwi 16 12:57 | ocena: 89%
Liczba głosów:9
89%
11%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~michal Użytkownik anonimowy
~michal :
No photo ~michal Użytkownik anonimowy
LPG Suzuki Użytkuję samochody z lpg 15 lat. Ostatni mój samochód to suzuki ignis 1.3. Instalacja gazowa zainstalowana w tym samochodzie spowodowała konieczność wymiany silnika ze względu na brak ciśnienia w poszczególnych cylindrach. Sytuacja ta nastąpiła na ze względu na złe ustawienie instalacji gazu na wyższych obrotach jak również z braku kontroli luzów zaworowych. Niestety człowiek uczy się na błędach. Poprzednio użytkowane samochody nie sprawiały żadnych problemów z jazdą na gazie (proste instalacje wtrysk jednopunktowy), więc do suzuki podszedłem z lekką ręką i to był mój błąd. Prawda jest taka że prawidłowo serwisowany samochód plus prawidłowo ustawiona mieszanka lpg gwarantują bezproblemową jazdę przez długie lata.
22 paź 13 11:55 | ocena: 77%
Liczba głosów:26
77%
23%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~RobiG Użytkownik anonimowy
~RobiG :
No photo ~RobiG Użytkownik anonimowy
Panowie fakt jest że czytałem Panowie fakt jest że czytałem takie i podobne artykuły i wzbraniałem się przed LPG przez 4 lata z moim Grand Cherokee spowodował że straciłem 20 tyś zł a mogłem każdego roku dodatkowo zabrać moją rodzinkę na wakacje za 5 tyś i tyle
ale to moje błędy teraz z zagazowanym Jeepem czuje się jak ptak daje na maksa
i jadę tak samo jak kiedyś ale za pół darmo.
23 lis 12 23:38 | ocena: 89%
Liczba głosów:28
89%
11%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Zibi Użytkownik anonimowy
~Zibi :
No photo ~Zibi Użytkownik anonimowy
Zużywające się silniki wyposażone w instalacje gazową propan butan Takie bzdety piszą ci co albo nigdy nie jeżdzili autami na gaz albo wyposażają je w syfne instalacje gazowe typu proszę założyć mi coś taniego bo na tyle mam pieniędzy , a no niestety jak cię nie stać na wysokiej klasy instalacje to jej nie zakładaj albo będziesz ponosił koszty póżniej i beczał oraz pisał głupoty jak to instalacja gazowa niszczy silniki ja trochę samochodów z gazem miałem przejeżdzałem przeciętnie od 300 do 400 tysięcy kilometrów i je sprzedawałem na chodzie i to nie ze względu na przebieg ale na rocznik i korozje a były to auta różnych marek Fordy ,Citroeny ,Renaulty, Volkswageny, a nawet Japońce ,wpompuj trochę pieniędzy w dobrą instalacje zacznij dbać o auto i naucz się nim jeżdzić znajdz dobry warsztat montażu instalacji nie montój po szopach u klamizerów a nie będziesz stękać na instalacje gazową
24 mar 13 16:19 | ocena: 74%
Liczba głosów:34
74%
26%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~KrzyHo Użytkownik anonimowy
~KrzyHo :
No photo ~KrzyHo Użytkownik anonimowy
LPG I jeszcze raz LPG Kupiłem auto pięcioletnie (astra f) po trzech latach wstawiłem gaz. Minęło 10 lat i tylko raz miałem awarię z attutorem wymienionym na gwarancji. Rok temu wstawiłem nową butlę (koniec legalizacji) i śmigam dalej. Robię dużo kilometrów i planuję zmianę auta też z gazem lub wstawię gaz. Inwestycja zwróciła mi się kilkukrotnie.
8 maja 13 22:18 | ocena: 91%
Liczba głosów:32
91%
9%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~dan Użytkownik anonimowy
~dan :
No photo ~dan Użytkownik anonimowy
dodatkowe plusy PLG co za bzdury z tą awaryjnością LPG, jeśli padnie coś w instalacji LPG(choć nie wiem co) to przełączamy na BP i jedziemy daelej!! mamy jakby dwa prawie niezależne(odpalanie niestety zawsze tylko na BP) źródła zasilania, podobnie jak znacznie wydłuża to zasięg samochodu, dlamnie to spory plus, a bzdury ze bagażnik mniejszy to chyba każdy może sobie wybrać auto z odpowiedniej wielkości dopasowanym kufrem
28 kwi 13 22:02 | ocena: 78%
Liczba głosów:27
78%
22%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~VW Użytkownik anonimowy
~VW
No photo ~VW Użytkownik anonimowy
do ~RobiG:
No photo ~RobiG Użytkownik anonimowy
23 lis 12 23:38 użytkownik ~RobiG napisał
Panowie fakt jest że czytałem Panowie fakt jest że czytałem takie i podobne artykuły i wzbraniałem się przed LPG przez 4 lata z moim Grand Cherokee spowodował że straciłem 20 tyś zł a mogłem każdego roku dodatkowo zabrać moją rodzinkę na wakacje za 5 tyś
Tak i podobnie ja zrobiłem.Różnica polega na tym że ja pytałem w Serwisie czy mogę zagazować mój samochód.
Od 2001 roku jeżdżę na lpg i czytając te brednie w gazetach zastanawiam się czy redaktorzy sami to wymyślają ,czy ktoś im w tym pomaga?
11 paź 16 11:22 | ocena: 100%
Liczba głosów:7
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej