- Dobra i poprawnie zainstalowana instalacja LPG jest całkowicie bezpieczna dla samochodu
- Nowoczesną instalację łatwo się montuje, a także łatwo serwisuje
- Osiągi samochodu wyposażonego w dobrą instalację LPG są takie same na gazie jak na benzynie
W przypadku wielu elementów instalacji autogaz zasadnicza konstrukcja nie zmienia się od lat: należą do nich parownik, wtryskiwacze, butla gazowa przewody,... Ale już sterownik – mózg instalacji – podlega ciągłej ewolucji, która jest konieczna, by nadążyć za zmieniającymi się układami zasilania aut. W przypadku produktów niektórych systemów – np. STAG, rozwój i nowoczesność są widoczne nie tylko dla mechaników, lecz także odczuwalne dla kierowców.
Co potrafi nowoczesny sterownik instalacji LPG?
Sterownik autogaz to najważniejszy element – on zarządza pracą całej instalacji w ścisłej współpracy z benzynowym sterownikiem samochodu. Precyzyjnie dostosowuje dozowanie LPG do komory silnika w zależności od zapotrzebowania na paliwo. System inteligentnie dostosowuje się do stylu jazdy i warunków panujących na drodze. Nowoczesny sterownik autogaz diagnozuje zwiększone zapotrzebowanie na gaz (np. jada pod górę) i odpowiednio dozuje dawkę gazu do silnika. Dzięki inteligentnemu dawkowaniu LPG przez sterownik autogaz osiągi samochodu są takie same jak podczas zasilania benzyną. Podobnie w przypadku silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa nie ma problemu z konwersją na zasilanie gazowe. Dzięki specjalnym sterownikom, np. STAG 400 DPI precyzyjne zasilanie silnika jest możliwe w całym zakresie obrotów, montaż i kalibracja urządzenia są proste, zaś fabryczny sterownik silnika pracuje tak, jak podczas normalnej jazdy na benzynie. Oczywiście, nie każdy samochód wymaga tak zaawansowanej instalacji gazowej, jednak im auto jest młodsze, tym jest bardziej prawdopodobne, że należy wybrać nowoczesne systemy autogaz. Wspomniany sterownik STAG 400 DPI, to przykład urządzenia, które posiada szerokie możliwości adaptacyjne, pozwalające dostosować sytem do preferencji silnika i kierowcy.
Co zrobić, by jeździć na gazie tanio i bez kłopotów?
Decydując się na instalację LPG, warto korzystać z systemów i usług z najwyższej półki, zwłaszcza że obecne ceny instalacji są niższe niż kiedyś, a samochody bardziej skomplikowane.
1. Warto wybierać zestawy wyprodukowane przez jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zostały zaprojektowane i przetestowane pod kątem ich prawidłowej współpracy, a ryzyko wystąpienia usterek jest minimalne.
2. Najważniejsze podzespoły instalacji – sterownik, wtryskiwacze i parownik powinny być dobrane pod kątem maksymalnych osiągów silnika naszego samochodu.
3. Warto wybierać instalacje firmy, która dysponuje autoryzowanymi warsztatami na terenie całego kraju. Możliwość skorzystania z serwisu gwarancyjnego albo pogwarancyjnego podczas dalszych wyjazdów jest bezcenna. Przed wyborem warsztatu należy upewnić się czy ma on autoryzację producenta, czy tylko pozwolenie na montaż instalacji autogaz. Jest to bardzo istotne przy procesie napraw czy reklamacji. Doskonałym przykładem jest Sieć Autoryzowanych Serwisów STAG dająca ogólnopolską gwarancję w ponad 100 warsztatach w Polsce i wielu krajach Europy.
4. Należy unikać najtańszych ofert, które są zdecydowanie tańsze od średniej rynkowej – większość kierowców nie jest w stanie ocenić, które podzespoły instalacji zostały dobrane są pod kątem minimalnej ceny a które pod kątem poprawności działania silnika. Pamiętaj, że instalacja LPG jest tylko tak dobra jak jej najsłabszy element!
Decydując się na montaż instalacji autogaz należy oszczędzać po montażu a nie przed. Warto więc wybrać dobry warsztat, który użyje dobrych komponentów i udzieli dobrej gwarancji, możliwej do realizacji w wielu warsztatach z sieci. To zagwarantuje bezpieczeństwo użytkownika i jego rodziny.
Autogaz wciąż jest w Polsce popularnym paliwem alternatywnym, pozwalającym obniżać koszty użytkowania samochodu. W naszej sekcji odpowiadamy na wątpliwości i trudne pytania Czytelników. Podpowiadamy, jak korzystać z zasilania gazowego w sposób odpowiedzialny, bezpieczny dla auta oraz efektywny kosztowo.