Dlaczego filtry gazu odgrywają tak istotną rolę?

System gazowy możemy śmiało nazwać bardzo sprawnym i pomocnym. Musimy mieć jednak świadomość, że istnieje potencjalne ryzyko zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi substancjami, takimi jak czad. Jeśli chcesz się przed nim zabezpieczyć, powinieneś zainstalować filtry gazu. Jakie jest źródło tych zanieczyszczeń? Warto wiedzieć, że gaz płynny jest produktem ubocznym produkcji ropy naftowej, podczas którego powstają również aerozole.

Unoszą się one jako krople cieczy w propanie i mogą uszkodzić system gazowy, jeśli zostaną przetransportowane przez przepływające substancję i osadzą się w regulatorach ciśnienia gazu, rurach lub zaworach. Gdy zdarza się to częściej, oleiste zanieczyszczenia pozostają w membranie regulatora ciśnienia i powodują jej pęcznienie. Z biegiem czasu system zatyka się i nie działa już poprawnie. Filtry gazu pozwalają tego uniknąć.

Jak naprawić filtry gazu?

Kiedy instalacja gazowa zablokuje się, pomóc może jedynie wymiana poszczególnych urządzeń przez specjalistę. Filtry gazu spełniają różne normy DIN w zakresie przyczep kempingowych. Ze względów bezpieczeństwa mechanizmy filtrujące muszą być tak skonstruowane, aby otworzenie ich było niemożliwe. Z tego powodu nie wolno ich ani czyścić, ani naprawiać, podobnie jak regulatorów ciśnienia substancji.

Jako klienci nie mamy wpływu na jakość gazu, dlatego w razie potrzeby musimy polegać na specjalnych filtrach. Kolor płomienia może również wskazywać na jakość gazu. Ogień powinien być ciemnoniebieski, a nie żółtawy. Filtry gazu do popularnych butli wymiennych 5 i 11 kg są sprzedawane głównie na rynku przez wielu popularnych producentów. Instalacja tego sprzętu jest naprawdę łatwa, ponieważ można ją przeprowadzić samodzielnie. Natomiast gdy mamy z tym duże trudności, nie wahajmy się zadzwonić po fachowca lub wyspecjalizowaną firmę.

Jak często wymieniać filtry gazu?

Jeśli posiadamy system przełączania z dwoma zbiornikami, musimy zainstalować taką samą liczbę filtrów. Oczywiście zamontowanie ich to nie koniec pracy, ponieważ trzeba od czasu do czasu wymieniać poszczególne elementy systemu gazowego – zwykle wystarczy zastąpić stary wkład nowym. Wiele osób nie wie, co ile wymiana filtrów gazu? Częstotliwość zmiany wkładu zależy przede wszystkim od stopnia zanieczyszczenia gazu płynnego. Może minąć wiele lat, zanim będzie trzeba dokonać przeglądu, jednak istnieją filtry, które należy zastąpić nowymi już po zużyciu trzech butli.

Filtr nasycający pochłania naprawdę dużo brudu, dlatego musimy sprawdzać pojemnik separacyjny dwa lub trzy razy w roku. Wszystko po to, żeby upewnić się, czy nie jest zabrudzony. Aby wymienić wkład, wystarczy ostrożnie odkręcić obudowę, gdy pojemniki są zamknięte.

Jak wymienić filtr gazu?

Nowy filtr gazu znacznie różni się od innych systemów filtracyjnych tym, że wykorzystuje małe wkładki filtracyjne, które są sprzedawane w paczkach po dziesięć sztuk. Według producenta należy je wymieniać przy każdym przeglądzie zbiornika. Ten proces nie jest skomplikowany, ponieważ składa się z zaledwie kilku prostych kroków. Oprócz ochrony podłączonych urządzeń gazowych przed zanieczyszczeniem zastosowanie filtra gazu ma również znaczenie w innym aspekcie.

Wielu producentów nie ma daje gwarancji na awarie regulatorów ciśnienia gazu, zaworów lub innych elementów instalacji gazu płynnego spowodowanych olejem, czy innymi ciałami obcymi w gazie płynnym. Regularna wymiana jest szczególnie istotna, ponieważ chroni wtryskiwacze. W rezultacie filtr gazu LPG zużywa się stosunkowo szybko. W takim przypadku konieczna staje się naprawa, aby uniknąć uszkodzenia dysz wtryskowych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu filtra?

Niektórzy producenci oferują również filtry gazowe z dodatkowymi czujnikami ciśnienia i temperatury, które informują o przekroczeniu wartości granicznych. To bardzo praktyczny dodatek. Ponadto filtr LPG należy wymieniać mniej więcej co 15 000 km. Oczywiście należy zwrócić szczególną uwagę na to, który element jest aktualnie zainstalowany. W przypadku wkładki fazowej rozróżnia się dwa przyłącza węża na filtrze.

Warto wiedzieć, że istnieją różne konstrukcje filtrów gazu, takie jak filtr kombinowany w połączeniu z urządzeniem oczyszczającym albo urządzenia filtrujące z dmuchawami i maskami pełnymi, półmaskami, ćwiartkami, hełmami lub kapturami. Klasy filtrów określają zdolność absorpcyjną. Podsumowując, odpowiednio dobrane filtry gazu to bardzo ważny element samochodu, którego nie wolno zaniedbać.