Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Elektryczny Nissan Leaf będzie produkowany w Sunderland

21 mar 10 16:25

Japoński koncern zamierza produkować i sprzedawać rocznie w Europie 50 tys. samochodów z napędem elektrycznym. W brytyjskim zakładzie będą także produkowane akumulatory litowo-jonowe na potrzeby sojuszu Nissan-Renault.

Udostępnij
0
Skomentuj

Nissan Leaf – pierwszy z przyszłej serii pojazdów elektrycznych marki Nissan – to także pierwszy na świecie, przeznaczony do seryjnej produkcji samochód z zerową emisją.

W kwietniu 2010 roku rozpocznie się budowa fabryki zaawansowanych akumulatorów litowo-jonowych. Zakład, który powstanie w Sunderland, będzie mógł produkować 60 000 akumulatorów rocznie, które będą przeznaczone na potrzeby sojuszu Nissan-Renault. Uruchomienie produkcji Nissana Leaf oraz akumulatorów wymaga zainwestowania ponad 468 milionów euro w zakłady w Sunderland i pomoże utrzymać około 2250 miejsc pracy w samym Nissanie oraz w zakładach kooperujących zlokalizowanych na terenie Wielkiej Brytanii. Inwestycja zostanie wsparta kwotą ponad 23 milionów euro dotacji od rządu brytyjskiego oraz przygotowywanym pakietem finansowym Europejskiego Banku Inwestycyjnego do wysokości 220 milionów euro.

Produkcja Nissana Leaf rozpocznie się w Oppama (Japonia) już w tym roku. Od 2012 roku samochód będzie produkowany także w Smyrna (Tennessee, USA), a w 2013 ruszy produkcja w zakładach w Sunderland, początkowo w liczbie około 50 000 rocznie. Sprzedaż rozpocznie się w 2010 roku w Japonii, w Stanach Zjednoczonych i na wybranych rynkach europejskich.

Włączenie produktu do globalnej masowej oferty zaplanowano na rok 2012. Nissan i Renault jako drugi partner w Sojuszu są jedynymi producentami samochodów zdecydowanymi na wprowadzenie wyłącznie elektrycznych pojazdów do masowej oferty na globalną skalę. Dotychczas Sojusz zawarł już ponad 50 umów partnerskich na świecie z krajami, miastami, organizacjami i innymi liczącymi się instytucjami. Umowy te dotyczą przygotowania rynków i infrastruktury do skutecznego wdrożenia pojazdów elektrycznych na świecie.

Prace zmierzające do zintegrowania produkcji Nissana Leaf z procesem produkcji w zakładach w Sunderland rozpoczną się w 2012 roku. Samochód będzie powstawał na linii produkcyjnej numer 2, obok zaprezentowanego niedawno kompaktowego crossovera Juke, którego produkcja rozpocznie się w sierpniu 2010 roku.

W grudniu 2009 roku Nissan i Agencja Rozwoju Regionalnego One North East podpisały ostateczną umowę w sprawie mobilności z zerową emisją, która przewiduje budowę regionalnej sieci stacji ładowania, dostarczanie samochodów Nissan Leaf dla odbiorców w regionie od początku 2011 roku oraz szereg inicjatyw dla pierwszych użytkowników pojazdów elektrycznych, takich jak prawo bezpłatnego ładowania pojazdów oraz korzystania z wyznaczonych pasów ruchu.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej