Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która wchodzi w życie 1 czerwca br., właściciele samochodów sportowych będą mogli ubiegać się o czasowe dopuszczenie takiego auta do ruchu. Chodzi o przeprowadzenie samochodu na kołach np. pomiędzy odcinkami specjalnymi, na przegląd techniczny lub na konieczne naprawy. Jednym słowem tam, gdzie uczestniczy w ruchu drogowym. Problem z przejazdem takiego samochodu stał się szczególnie zauważalny podczas rajdu Barbórka, gdy policja zabierała dowody rejestracyjne kierowcom samochodów rajdowych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Czerwono-żółte tablice rejestracyjne

By tego uniknąć, wydawane będą tymczasowe tablice rejestracyjne o specjalnej kolorystyce: znaki numeru rejestracyjnego koloru czerwonego będą umieszczone na żółtym tle — przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury, który został we wtorek opublikowany i przekazany do konsultacji.

Czasowe tablice będą kosztować

Jak poinformował resort infrastruktury w uzasadnieniu projektu, propozycje nowych regulacji zostały przygotowane w związku z wchodzącymi w życie zmianami do ustawy Prawo o ruchu drogowym, umożliwiającymi czasowe dopuszczanie do ruchu samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Jednym z warunków dopuszczenia do ruchu samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych będzie jego czasowa rejestracja.

Dla takiego sportowego auta starosta będzie wydawał pozwolenie czasowe oraz tymczasowe tablice rejestracyjne. Wysokość opłaty za dopuszczenie do ruchu wynosić będzie 18 zł 50 gr, a za wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych - 100 zł.

Takie tablice nie będą jednak częstym widokiem. Według szacunków ministerstwa rocznie będzie wydawanych ok. 200 kompletów takich tablic, zatem nie będzie to produkcja seryjna.